Topbaş iddiaları yanıtladı

Topbaş iddiaları yanıtladı.14540
  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, MVM firmasının sahibi ve ağırlıklı ortağıyla belediyede görüştüğünü belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Topbaş, "Gizli görüşme belediyede olmaz ki? Gizli görüşme yapmak isterseniz kapalı kapılar ardında, başka yerlerde görüşürsünüz" dedi.
Topbaş, Dünya Belediye Başkanları Zirvesi’ne ilişkin düzenlenen basın toplantısının ardından, soruları yanıtladı.
Bugün bir gazetede MVM firması ve kendisine ilişkin birtakım soruların yer aldığını hatırlatan Topbaş, şunları söyledi:
"MVM firmasının sahibi ve ağırlıklı ortağı olan kişiyle belediyede görüştüm. Kendilerini ben davet ettim. Gizli görüşme belediyede olmaz ki? Gizli görüşme yapmak isterseniz kapalı kapılar ardında, başka yerlerde görüşürsünüz.
Tabii ki görüşmem gerekiyorsa çağırırım.
Görüşmede yaptıkları hatalarından bahsederek, belediyenin yapacağı işle ilgili tedbirlerden ve mahkeme ile durumun tespitini yapacağımızı kendilerine anlattım. Kendileri mağduriyetlerinden bahsedince ’Bir mağduriyetiniz varsa yargı yolu açıktır. Bizi dava edebilirsiniz. Bu konuda biz hiç yüksünmeyiz. Bizim de elimizde argümanlarımız var’ dedim. Çünkü verdiğimiz karar nedeniyle teminatlar belediye gelir olarak kaydedilecek. Kendileri de paranın hiç önemli olmadığını, onun için üzülmediklerini, ancak kararın yurt dışında yaptıkları işlerden dolayı firmanın itibari açısından önemli olduğunu kaydettiler." Topbaş, görüşmede ayrıca, firma yetkililerine, "Dilara Dumrul’un ailesini mağdur etmemeleri, yargının vereceği maddi cezanın yeterli olmayacağını ve kendi çocuklarını da düşünerek farklı davranmaları gerektiğini" söylediğini ifade etti.

"AVUKATIM ÇEKİLDİ"
15 yıllık avukatı olan Abdullah Pehlivan’ın MVM firmasının da avukatı
olduğunu sonradan öğrendiğini anlatan Topbaş, "Kendisini aradım, ’Tercihini yap, karşı taraftan çekilmen gerekir’ dedim ve çekildi" dedi. Topbaş, şöyle devam etti: "Bu soruları soran gazeteye de ben başka bir soru soracağım, ’Belediyeden ne istedin de olmadı, bu manşeti atıyorsunuz?’ Bunun cevabını ver? Bizim hiç gizli kapaklı bir şeyimiz yok. Hiç kimseye farklı muamele yapmayız. Duygularımla işimi karıştırmam. Bunu hep söyledim. Her türlü soruya açığız. Manşetten versinler ’şunu istedik olmadı’ diye." Bir soru üzerine de, belediye olarak MVM firmasının sözleşmesini feshettiklerini ancak bu kararın geçerliliğine ilgili bakanlığın karar vereceğini kaydeden Topbaş, "İlgili bakanlık karar verdiği zaman 1,5 trilyon lira (1.5 milyon YTL) civarındaki teminat belediyeye gelir olarak kaydedilecek" dedi.

ARITMA TESİSİ İHALESİ
Bu firmanın bir arıtma tesisinin ihalesini de kazandığını hatırlatan Topbaş, şunları kaydetti:
"En düşük fiyat verdiği için bu ihale MVM firmasıyla imzalanmış. Arkasından İhale Üst Kuruluna itiraz yapılmış, ancak kurul bunu reddetmiş. Sözleşme safhasına gelmiş durumda. Biz hukuki yönden ’aldığımız karar işlem süresine girer mi girmez mi?’ diye değerlendiriyoruz. Hukuk devletindesiniz, hislerinizle hareket edemezsiniz. Bunu da kalkıp farklı boyutlarda değerlendirmek yanlıştır.
Bu firmanın bugüne kadar aldığı ve yaptığı işler için bizim müdahale etme hakkımız yok. Bunlar yargısız infaz ve öfkeyle her şeyi yok etme anlamına gelir.
Böyle idarecilik olmaz." İstanbul’da ve dünyanın birçok yerinde trafik kazaları nedeniyle insanların hayatlarını kaybettiğini de ifade eden Topbaş, "Trafik Kazası yapan bir araçtan dolayı o arabayı üreten firmayı kapatır mısınız? Bir iş kazası. Gönül istemez böyle bir problem olsun. Bu olayda mühendislerin ciddi hatası var. Bizim kontrolörlerin de hatası var" diye konuştu.
Topbaş, bir başka basın organında yer alan, MVM firmasının Ambarlı Atık Su Arıtma Tesisi ihalesine girdiği Alman firmasıyla ilgili iddiaları incelettiğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious