Topbaş: İETT'den özür dilemeliler

Topbaş: İETT'den özür dilemeliler.28525
  • Giriş : 29.05.2009 / 18:46:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs ile ilgili ortaya atılan iddiaların doğru olmadığının anlaşıldığını belirterek, "Araçlar aracı kurum olmadan doğrudan alındı. Böyle yanlış ithamlar nedeniyle başta bizden olmak üzere İETT'den özür dilemeliler" dedi.

İstanbul'un Fethi'nin 556. yıldönümü nedeniyle Belgrat Kapı'da düzenlenen törene katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Metrobüs ile ilgili ortaya atılan iddiaların hatırlatılması üzerine Başkan Topbaş, "İETT yeni ulaşım sistemlerini genişleterek, şuanda 2 milyon 800 bin civarında insanımızı İstanbul'da taşıyan bir kurum. Bu hizmetlerin başında vekalet görevi ile genel müdürlüğü sürdüren bir arkadaşımız var. Genel müdür atamasını yapmadık.

Ama maalesef İETT'nin başarısını, ulaşımdaki başarımızı gölgelemek isteyenler var. Özellikle metrobüsü İstanbul'a kattığımızı göz ardı ederek, kentin rahatlıkla kullandığı bir güzergahı birilerinin gölgelemesinin imkanı yok.

Özellikle metrobüslerin alınışında bir takım yolsuzluklar yapıldığını iddia edenler, 'aracı kurumlar araya girdi' diye söyleyenler, daha sonra bunların doğru olmadığı ve İETT Hollanda'da otobüsleri doğrudan alınma yaptığı için, böyle bir aracı kuruma ihtiyaç duyulmadığı için özür dahi dilemediler.

Esasında bir iddia ortaya atılıyor, arkasından bilgisizce doğrulara erişmeden yanlış bir beyanda bulunarak bir ifadede bulunuluyorsa özür dilemek lazım. Bizden özür bile dilemediler" diye konuştu.

Topbaş, bir takım aracılarla usulsüzlük yapılmış gibi gösterildiğini ve kamuoyunun yanıltılmaya çalışıldığını ifade ederek, "Metrobüslerdeki sistemin uygulamalarında kent için en önemli bir aks oluşturuldu. Metrobüs başarısına gölge düşürmeye çalıştılar ve çalışmaya da devam ediyorlar.

Çünkü iddiada bulunanların mantık ve felsefeleri ancak ikaruslarla ölçülebilir. Onlar ikaruslar getirdi. Biz bu kentte çokta çağdaş, çevre dostu, otobüsler getirdik. İktidar oldukları zaman İstanbul'da ana muhalefetin yaptığı tek şey vardı. Otobüs egzozlarını, otobüsün üstüne çıkarmaktı. Çevre adına yaptıkları sadece buydu. Biz yüzlerce otobüsü doğalgazla çalışır hale getirdik" dedi.

İETT'de yapılacak herhangi bir görev değişikliği veya atamanın yanlış anlaşılacağını anlatan Topbaş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Araçların alımı sırasında sanki aracı bir kurum ile adeta Deniz Feneri'ndeki gibi bir şeyler götürüldüğünden bahsettiler. 'Hangi aracı kurum ile bunlar yapıldı' diye sordular. Şimdi özür dilemeleri lazım çünkü doğrudan alım yapıldı.

Yani firmadan doğrudan alım yapıldı. Böyle yanlış ithamlar nedeniyle başta bizden olmak üzere İETT'den özür dilemeliler. Ama çok pişman olduklarını biliyoruz. Onlar özür dilemezler, onu gördük. Nasıl ifade kullandıklarını, suyun üzerine zeytinyağı gibi çıkmayı
başarıyorlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*