Topbaş: İhale bedeli peşin ödenecek

Topbaş: İhale bedeli peşin ödenecek.14540
  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Kadir Topbaş, İETT'nin Levent'teki arazisini satın alan Sama Dubai İstanbul Gayrimenkul AŞ'nin ihale bedeli olan 980 milyon YTL artı KDV'yi peşin ödeyeceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Topbaş, ihalenin sona ermesinin ardından ihale salonuna gelerek açıklamalarda bulundu.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Topbaş, İstanbul'da 2012 yılına kadar ulaşımda 22,6 milyon YTL yatırım yapmayı hedeflediklerini, şu anda bütçeden yatırıma ayrılan payın yüzde 60'ını ulaşım yatırımlarına ayırdıklarını söyledi.

Arazinin satışından elde edilecek nakit paranın kendileri için önemli olduğunu ve ulaşımdaki bu heyecanı sürdürmelerine önemli katkısı olacağını ifade eden Topbaş, ''Buradan elde edilecek gelir doğrudan ulaşımda kullanılacak ve İstanbullar'a daha rahat erişim sağlanacak'' dedi.

Topbaş, ellerinde bu arsaya benzer 1-2 yer daha bulunduğunu ve onların da satışına ilişkin hazırlık yaptıklarını ve gelecekte bunları takdim edeceklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi'nin kendi öz kaynaklarının yanı sıra, daha sonra kendisine ait şirketlerin bir kısmını halka açmak ve bazıları da satmak yoluyla kaynak teminine gideceklerini anlatan Topbaş, ''Kente yapılacak bu yatırımların hepsi kente kalacaktır. Bu da İstanbul için önemli bir sinerji olacaktır'' dedi.

-''İSTANBUL KÜRESEL SERMAYENİN ADRESİ OLDU''-

Topbaş, bu arazinin daha önce 100 milyon dolara satılacağının açıklandığını, ancak bugün 980 milyon YTL'ye satıldığının hatırlatarak, bunu nasıl değerlendirdiği yönündeki soruyu şöyle yanıtladı:

''Zorlu grubunun aldığı Karayolları arazisinin 2 yıl önceki değeri, geçen yılki değeri ve bugünkü değeri arasında büyük farklar var. Bugün, yarından daha geride kalacak. Yarın daha farklı boyuta gelecek. Bu da Türkiye'nin, İstanbul'un gelişmesini göstermekte. Her gün şartlar değişiyor. Şartları bulunduğu noktada değerlendirmek lazım. Geçmişe bakarak değil. Göreve geldiğimizde Cevahir Alışveriş Merkezinin 200-300 milyon dolar olarak düşünülüyordu. Ancak 750 milyon dolar artı KDV olarak satışımız gerçekleşti. Gayrimenkuller ve yatırım İstanbul için önemli. İstanbul küresel sermayenin adresi olma konumunda. Dünyanın finans merkezi olma durumunda. Bundan da gurur duyuyorum.''

-''KDV VAR''-

Topbaş, arsanın nasıl değerlendirileceği yönündeki bir soruya da, ''Bu konu gayrimenkulün sahibi olan firmaya ait bir değerlendirme. Ona bizim müdahale etme hakkımız yok. Kendilerine verilen bir imar durumu var. O imar durumu boyutlarında bu araziyi nasıl değerlendirecekleri kendi tasarruflarındadır'' dedi.

Topbaş, Hazine'ye ait bir bölümün de o arazi içinde yer aldığının hatırlatılması üzerine de, ''Hazine'ye ait olan kısmın değerini Hazine'ye takdim edeceğiz. Hak herkesin kendisine ait olanın yerini bulmasıdır'' diye konuştu.

Bir gazetecinin ''500 milyon doların üzerinde yatırım yapanlardan KDV alınmıyor. KDV alacak mısınız?'' sorusuna, ''Artı KDV var'' yanıtını verdi.

Topbaş, satış bedelinin peşin olarak ödeneceğini bildirdi.

-''BU YATIRIM VE İSTİHDAM DEMEK''-

Arazinin imar durumuna ilişkin basında yer alan değerlendirmelerin yanlış olduğunu da dile getiren Topbaş, şunları kaydetti:

''Bölgede çok daha fazla 7, 8, 9 emsal kullanmış yapılar var. Buranın ulaşımla ilgili sorununu çözme adına çok ciddi metro yatırımı yapıyoruz. Ve burası son kalan birkaç araziden bir tanesi. Bu araziye bakıp sadece bununla ilgili genel değerlendirme yapmak yanlıştır. Arazinin plan tadilatıyla ilgili kararı meclisimiz vermiştir, onaylamıştır ve bu geçerlidir.''

Topbaş, rakam daha fazla olsaydı daha çok sevineceklerini belirterek, ''Bu küresel sermayenin İstanbul'a gelişi. Portföy alışverişi değil. Burada yatırım yapılacak. Bu da iş gücü ve istihdam oluşması adına önemli'' dedi.

Topbaş, bu satışın istikrarın, ekonomik gelişmenin, seçim yılı olmasına rağmen hiçbir endişenin olmadığının ve güvenin ifadesi olduğunu kaydetti.

-KALEM ARMAĞAN-

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş'ın konuşmasının ardından ihale komisyonu üyeleri, ihaleyi kazanan Sama Dubai adına bir yetkiliyi imza atmak üzere davet etti. Sama Dubai İstanbul Gayrimenkuk AŞ'nin Bölgesel Başkanı Alp Çiçekdağ imza atmak üzere komisyon üyelerinin yanına gidince, Başkan Topbaş imzanın kendi kalemiyle atılmasını isteyerek, kalemini Çiçekdağ'a verdi.

İmzanın atılmasının ardından Topbaş, bu kalemi özel olarak saklayacağını belirtirken, salonda bulunanlar ''temele koyalım'' önerisini getirdi. Kadir Topbaş da bunun üzerine, ''İnşallah, bu fotoğraflarla birlikte'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious