Topbaş: İstanbul trafiğinde ciddi bir sorun yaşanmadı

Topbaş: İstanbul trafiğinde ciddi bir sorun yaşanmadı.19382
  • Giriş : 17.09.2007 / 11:09:00

Kadir Topbaş, alınan yoğun tedbirler sayesinde İstanbul trafiğinde ciddi bir sorun yaşanmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, alınan yoğun tedbirler sayesinde okulların açıldığı ilk günde İstanbul trafiğinde ciddi bir sorun yaşanmadığını söyledi.

AKOM'da oluşturulan kriz masasına gelen Topbaş, 172 kameradan İstanbul trafiğini denetledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni eğitim-öğretim yılının başladığı ilk günde yaşanacak sorunlara anında müdahale edilebilmesi için Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) kriz masası oluşturdu. İBB Başkanı Kadir Topbaş başkanlığında toplanan yetkililer, sabahın erken saatlerinden itibaren 172 kamera ile İstanbul trafiğini takibe aldı. Yoğunluk yaşanan bölgelerde nedeni belirlenerek müdahalede bulunuldu. Yoğunluk yaşanan noktalara polis ve belediye ekipleri yönlendirildi. Yan yollardan ana arterlere girişlerin kontrollü olarak yapılması sağlandı.

Kriz masasına gelerek gelişmeleri yakından takip eden Başkan Kadir Topbaş, okulların açılması ile İstanbul'da yaşanan sabah trafiği hakkında bilgi verdi. Bu sene önceki yıllara oranla daha yoğun tedbir aldıklarını belirten Topbaş, buna bağlı olarak ciddi bir sıkıntı yaşanmadığını belirtti. Şantiyelerde çalışmaların durdurulduğunu, ek seferler konduğunu ve ilk hafta ulaşımın ücretsiz olacağını belirten Topbaş, metrobüs sisteminin de tedbirler kapsamında devreye sokulduğunu aktardı. 172 kamera ile trafiğin takip edildiğini ifade eden Topbaş, bazı yetkililerin de helikopter ile yoğunluk yaşanan noktaları gözlemleyerek bilgi aktardıklarını söyledi. Geçen hafta Pazartesi günü ile bu günün trafiğini kıyaslayan Topbaş, "Geçtiğimiz hafta bugün 06:00 - 07:30 saatleri arasında Avrupa Yakası'na 7 bin araç geçti. Bugün ise bu sayı 8 bin 800'e yükselmiş durumda. Bu artışa rağmen, trafik akışında ciddi sıkışıklık yaşanmadı." dedi.

Vatandaşlardan toplu ulaşım araçlarını kullanmalarını isteyen Başkan Topbaş, öğrenci servislerine öncelik tanınmasını ve trafik kurallarına da azami ölçüde uyulmasını istedi. Başkan Topbaş, "Bazı beklentileri olanlar var. Trafik sıkıntılı mı geçecek diye tedirgin olanlar var. Ama biz uygulamalar destek verirsek, bir sıkıntı yaşanmaz. Şu ana kadar 126 kavşak ve yol çalışmasını bitirdik. Bunları yapmamış olsaydık çok ciddi sorunlar yaşanırdı. Tabi geçmişte yapılmış olsalardı bu günkü sorunu hiç yaşamazdık. İdareciler genelde alt yapıya önem vermezler, daha çok makyaja yönelik çalışmalara önem verirler. Ama biz altyapıya ve özelilkle ulaşımın üzerinde durduk. 2012'de İstanbul dünya kentleri ile yarışır hale gelecek." diye konuştu.

Kaza yaşandı mı ? sorusu üzerine Topbaş, sadece Ambarlı mevkiinde maddi hasarlı bir kaza meydana geldiğini aktardı. Başkan Topbaş, başta İstanbul Valisi Muammer Güler olmak üzere, destek veren kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür etti.

Trafik yönetimini yerelleşmesini istediklerini dile getiren Topbaş, "Her aksaklıktan sorumlu gösterildiğimiz için bu sorumluluğu tam olarak üzerimize almak istiyoruz." diye konuştu.

Vatandaşların henüz Metrobüs'e alışamadığını da söyleyen Kadir Topbaş, insanların orta şeritten giden Metrobüs'e binmeye alışana kadar yan yollardan devam eden otobüs seferlerini sürdüreceklerini kaydetti. Metrobüslerin tamamının ise 2008 yılı Haziran ayına kadar hizmete gireceğini belirtti.

Öte yandan, sabahın erken saatlerinde İstanbul trafiği hareketlendi. Bazın noktalarda yoğunluk yaşandığı gözlendi. Özellikle saat 06:45 civarında Çamlıca TEM girişinde bölgede trafik yoğunluğu yaşandı. Aynı saatlerde Acıbadem Köprüsü ve Altunizade'de de yine yoğunluk yaşandı. 07:00 sularında ise Çakmak Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'nde yoğunluk başladı. 07:30 sularında ise Merter, İncirli, Şirinevler, Küçükbakkalköy ve Boğaziçi Köprüsü'nde trafik yoğunluğu yaşandı. Trafikle ilgili son durumlar İstanbul Vailsi Muammer Güler'e aktarıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious