Topbaş İstanbul trafiğine çözüm buldu

Topbaş İstanbul trafiğine çözüm buldu .19382
  • Giriş : 29.08.2007 / 13:45:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un en büyük sorununun trafik olduğunu ama gerekli çözümü bulduklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleriİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ulaşımla ilgili çözümleri bulduklarını, bununla ilgili inşaatların devam ettiğini belirterek, hızlı bir şekilde bunu bitirmeye ve hedefe ulaşmaya çalıştıklarını söyledi.

Topbaş, metropollerde en büyük sorunun yaşam kargaşası içinde erişim, yani trafik olduğunu ifade ederek, hızla gelişen büyük şehirlerden olan İstanbul'un da en büyük sorununun aynı olduğunu belirtti.

İstanbul'un sorunlarının temelden çözülmesi için kentin tümünü yeniden tasarlayan bir merkez kurduklarını anlatan Topbaş, bu merkezde ''Ulaşım Master Planları'' başta olmak üzere, kentin ekolojisine ve tarım alanlarına varıncaya kadar bütün gelişme süreçlerini dikkat alan bir proje hazırladıklarını bildirdi.

Topbaş, ''Biz ulaşım noktasında yapmakta olduğumuz ve yapacağımız çalışmaları ve hedeflerimizi biliyoruz. Sistemi kurguladık ve başlattık. Başta raylı sistem olmak üzere İstanbul 2012'ye gelindiği zaman İstanbul'da, erişim noktasında ciddi bir mesafe almış olacağız'' dedi.

Banliyö dahil raylı sistemin 2012 yılında 250 kilometreye çıkartılacağını ifade eden Topbaş, şu anda 54 kilometre metro ve raylı sistem, 70 kilometre civarında banliyö hattı olduğunu hatırlattı.

Kadir Topbaş, 74 kilometre metro inşaatının devam ettiğini, 44-46 kilometre daha yeni ilavenin de bu yıl itibarıyla ihalelerini hazırlanacağını söyledi.

Nihai hedef olarak ulaşım master planlarında İstanbul'da banliyö dahil 560 kilometre raylı sistemi öngördüklerini dile getiren Topbaş, sözlerine şöyle devam etti:

''2012'de raylı sistemde ciddi mesafe ile deniz ulaşımında da zaten gelişmekte olan sistemi daha da büyüterek, kara yolları ve tünel yollarla İstanbullular'ı rahatlatmayı hedefliyoruz. Bu şu demektir. Silivri'den çıkan bir insan, arzu ettiği takdirde metro ile Beykoz'a, Sarıyer'e veya Olimpiyat Stadı'na gidebilecek. Biz artık ulaşımla ilgili çözümleri bulduk. Bununla ilgili gayretlerimiz, inşaatlarımız devam ediyor. Artık ağırlıklı bunun üzerinde durmamız gerekmiyor. Hızlı bir şekilde bunu bitirmeye ve hedefe ulaşmaya çalışıyoruz.''

Topbaş, son 3,5 yıla yakın zamanda kentin trafiğine 600 bin ilave araba katılmasına rağmen, trafiğin 3-4 yıl öncesinden daha kötü durumda olmadığını ifade etti.

Kadir Topbaş, 126 kavşak ve yol düzenlemesi yaptıklarını, 100'e yakınının devam ettiğini, İstanbul tarihinde ilk kez toplamda 160 kilometre tünel yol yapıldığını belirterek, bunlar bittikçe rahatlamanın da hissedildiğine dikkat çekti.

E-5 Karayolunda metro nitelikli otobüs sistemi olan ''metrobüs'' kurma çalışmalarının da yürütüldüğünü anımsatan Topbaş, ''Büyükçekmece'den itibaren gelen trafikle özellikle Avcılar noktasındaki yolcuları alacak. Şimdilik Topkapı'ya getirecek. Daha sonra devam edecek, Mecidiyeköy ve köprüyü geçerek Göztepe'ye gelecek. Yani tercihli yolda metroda gidiyormuş gibi konforlu rahat yolculuk yapılacak'' dedi.

Topbaş, metrodaki rahatlığı hissedenlerin artık araçlarını kullanmadıklarını dile getirerek, Levent Metrosunu Çayırbaşı'na kadar uzattıklarını, Sarıyer'e yakın noktaya kadar götürüleceğini, aynı zamanda Olimpiyat Stadı ve İkitelli'yi rahatlatacak metroyu da gelecek yıl sonuna kadar bitirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

DEPREM VE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Topbaş, masadaki öncelikli konular arasında ulaşımın yanı sıra İstanbul'u sağlıklı yaşam kenti haline getirmek, yaşayan insanların mutlu olabilecekleri ve gelecek nesillerin daha iyi yaşayabilecekleri alt yapı, fiziki ortam, sportif alanlar gibi tesisler kurmak olduğunu söyledi.

Sağlıklı şehir, sağlıklı nesiller ve yaşanabilir çevre ve su ile ilgili adımların atıldığını, bunların hızlanarak devam ettirildiğini anlatan Topbaş, İstanbul için öncelikli diğer konunun ''deprem ve kentsel dönüşüm'' olduğunu vurguladı.

Topbaş, İstanbul'un yenilenmesi, deprem riskini minimize edecek tedbirlerin alınması konusunda yapılan çalışmaların kendileri göreve gelene kadar tespit, öngörü, zemin etütleri gibi daha çok evrak boyutunda olduğunu, fiili bir adımın resmen atılmamış olduğunu ileri sürdü.

Göreve geldiklerinden bu yana kaldırdıkları gecekondu ve naklettikleri yerlerin sayısının küçümsenemeyecek boyutta olduğuna dikkat çeken Topbaş, Ayazma bölgesinde ve Tepeüstü'nde bin 460 gecekonduyu kaldırdıklarını söyledi.

Topbaş, TOKİ ve Küçükçekmece Belediyesi ile ortaklaşa bir çalışma yaptıklarını ifade ederek, Bezirganbahçe'de yapılan 2 bin 640 konut içerisine bunu taşımaya başladıklarını ifade etti.

Kadir Topbaş, ''Artık Mahmut Bey gişelerin sağ tarafına baktığınız zaman oradaki gecekondular yok. Veya biraz daha gişeleri geçtikten sonra Olimpiyat Stadı'na baktığınızda vadinin yamaçlarındaki gecekondular kalktı. Bu ciddi bir dönüşüm. Bunlar lokal olarak devam ediyor. Aynı zamanda bunlar deprem riski taşıyan yapılardı'' diye konuştu.

ZEYTİNBURNU ÖRNEĞİ

Kentsel dönüşüm konusunda en somut örneğin Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nde başlattıkları çalışma olduğunu vurgulayan Topbaş, orada oturanları mağdur etmeden bulundukları yerde tekrar yaşatmak üzere hazırlanan proje çalışmasının bitirildiğini,şimdi fiili olarak eyleme geçtiklerini bildirdi.

Topbaş, şu bilgileri verdi:

''Bir model ortaya çıkarmak istiyoruz. Orada bir özellik daha var. Kendi kendine yeten modern bir şehir parçası oluşturmak ve aynı zamanda kentin sera etkisini ortadan kaldırmaya destek verecek, çevreci yapı anlamında yapılarını çevreci boyutta düşünen, çatılarını bahçe haline getirdiğimiz bir proje uygulamasına giriyoruz burada. Çatılar bahçe şeklinde olacak. Yağmur sularının tekrar depolanma imkanı olabilen bir proje. Bölgeye farklı imaj getirecek. Bu modellemeyi daha sonra İstanbul'un değişik yerlerine yaymayı hedefliyoruz.''

İstanbul'da insanların bugüne kadar kendi becerileri ile yol gösterme olmadan kendilerine başlarını sokacakları yerler yaptıklarını anlatan Topbaş, plansızlık sonucu ortaya çıkan bu yapılara son verilmesi ve bu yanlışın bundan sonra yapılmaması için çalıştıklarını söyledi.

Topbaş, KİPTAŞ marifetiyle 19 bin civarında konut yaptıklarını, bunları satışlarının sürdüğünü belirterek, bunun devam edeceğini, 20 bin konutun daha sırada olduğunu ifade etti.

Topbaş, İstanbul'da güneşi sadece öğle vakti tepeye çıktığında yarım saat gören sokaklar olduğunun altını çizerek, bir yerleşim alanında okullar, hastaneler, kültür merkezleri, sportif ve sosyal alanlar ve meydanlar olması gerektiğine işaret etti.

Sağlıklı şehir, nesiller ve çevre ile ilgili TEMA Vakfı ile çalıştıklarını dile getiren Topbaş, karşılıklı gruplar oluşturup çalışmaları paralel götüreceklerini belirtti.

2010 AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ile ilgili çalışmalarda ciddi mesafeler aldıklarını ve bu çalışmaları hızlandırdıklarını da belirterek, ''Bundan sonraki süreçte İstanbullular'ın da buna katılmasını arzu edeceğiz. Herkesin kendi boyutunda çevresinde bölgesinde, bir kültürel temizliğe, çevre temizliğine ve güzelliğine kentimize yakışır tarzda bir hazırlığın oluşmasını arzu etmekteyiz'' dedi.

Kadir Topbaş, yeni müze ve sanat aktivite alanları ilave ederek tarihi eserler ve sivil Türk mimarinin örneklerini restore ederek anıtsal yapıları güncelleştirmek ve yorgunluklarını gidermeye çalıştıklarını belirterek, ''İstanbul, tarih açısından Avrupa'nın değil, dünyanın bir çeyiz sandığı. Ciddi bir kültürel deneyime sahip'' diye konuştu.

Bunun yansıması olarak turizmde ciddi bir artış yaşandığını, yıllık 7 milyonlara doğru gidildiğini, nitelikli iş gücünün oluştuğunu, hizmet sektörünün geliştiğini ve kentin sanayi kentinden finans, hizmet, turizm ve kongre şehri haline gelmekte olduğunu ifade eden Topbaş, şöyle konuştu:

''Yaşanan, güzelleşen, kendini hissettiren ve giderek cazibe merkezi haline gelen bu şehre yurttaşlar olarak hepimiz katkıda bulunmalıyız. Birileri yapacak bitirecek diye beklemek yerine herkes bir yerde katkıda bulunmalı. En azından kente olumsuzluk eklememek lazım. Yanlış yapılar yapmamak, yanlış davranış biçimleri ortaya koymamak lazım. Bu kentin bir medeniyet kenti olduğunu ve İstanbulluların da medeni insanlar olduğunu göstermemiz gerekiyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious