Topbaş: iyi bir noktaya geldik

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Topbaş: "İstanbul'da 7 yılda gelinen mesafe küçümsenemez"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başkan Topbaş 17 Ağustos Depremi'nden hemen sonraki değerlendirmelerde İstanbul'daki yapıların ancak 30 yıl içerisinde taranabileceğinin söylendiğini belirterek, "Ama şu anda büyük ölçüde deprem ile ilgili hazırlıklarımızı belli bir noktaya getirdik." şeklinde konuştu.
Kadir Topbaş, Gaziosmanpaşa'da yapımı tamamlanan Cebeci Spor Kompleksi'nin ve Şehir Parkının birinci kısmını açılışını yaparken, ikinci kısmının da temelini attı. Sıcak havaya rağmen çok sayıda vatandaşın katıldığı açılışın ardından Başkan Topbaş, basın mensuplarının deprem hazırlıkları ile ilgili sorularını yanıtladı.

"Bizim dönemimizde riskli ve çarpık yapılaşmaya izin verilmedi" diyen Topbaş, göreve geldiğinde daha önce başlatılmış bazı çalışmaları tamamladıklarını söyledi. İstanbul'un zemininin, altyapısının, topografik yapısının mutlaka bilenmesi gerektiğini belirten Topbaş, "Doğru yerde doğru yapıların yapımı için bu gerekli. Ancak bu şekilde afete karşı tedbir alınabilir." dedi.

Deprem için büyük risk taşıdığı tespit edilen Zeytinburnu ilçesindeki binaların tek tek tarandığını, Bakırköy'ün de bir kısmının taramasının yapıldığını anlatan Topbaş çalışmaların devam edeceğini dile getirdi. Topbaş konuşmasının devamında şunları söyledi: "İstanbul nüfusunun yüzde 50'sinin yaşadığı ve depremden en çok etkilenmesinin beklendiği 10 ilçede tarama çalışmaları için ihale yapıldı. 1 yıl içerisinde veriler elimize geçecek. Bu kentin, kent yapısının röntgenini çekmek anlamına geliyor. Elde edilecek verilere göre güçlendirilemesi gereken yapılar güçlendirilecek. Güçlendirilmesi mümkün olmayan binalar ise yıkılıp yeniden yapılması sağlanacak. Zeytinburnu'nda bazı mahallelerin yerine yeni bir mahelle kurmanın çalışmalarını bitirdik. Bu bir kentsel dönüşümün alt başlığıdır. İstanbul'un yeniden düzenlemesi için bir başlangıçtır. deprem açısından riskli binalar yenilenecek."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious