Topbaş: Kaza bizden kaynaklanmıyor

Topbaş: Kaza bizden kaynaklanmıyor.14540
  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Topbaş, kazayla ilgili olarak, ''Bizden kaynaklanan bir şey değil. Bizim müdahale etme imkanımız yok'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı'nda önceki gün bir deniz motoru ile kum kosterinin çarpışması sonucu bir kişinin ölümü, 42 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan kazayla ilgili olarak, ''Bizden kaynaklanan bir şey değil. Bizim müdahale etme imkanımız yok'' dedi.

Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca AKM'de düzenlenen ''2. Uluslararası Lale Sempozyumu''nun açılışı sonrası basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Topbaş, İstanbul Boğazı'nda sis nedeniyle İDO'nun seferlerini iptal etmesine rağmen çalışan özel yolcu teknesinin yol açtığı kazada güvenlik önlemlerinde bir eksiklik olup olmadığı yönündeki soruya, şu karşılığı verdi:

''Kaza bizden kaynaklanan bir şey değil. Belediye bu seferlere müdahale edemiyor. Onlar özel sektör, özel çalışıyor. Ama üzerinde durulması gereken bir konu. Çünkü İDO şehir hatları seferlerini iptal etmişken, bu şartlarda maalesef bu tekneler seferlerine devam etmiş. İlgili birimlerin kaza riski olan bu tip şartlarda seferlerin iptal edildiğini söylemesi lazım veya bundan sonra bizim müdahale etmemiz gerekiyor. Onlarla bir toplantı yapılacak.''

Topbaş, ''12-15 Nisan tarihlerinde İstanbul'da yapılacak olan Belediye Başkanları Zirvesi'ne Lefkoşa Belediye Başkanı'nın davet edilmesine Güney Kıbrıs Rum kesiminin tepki göstermesini nasıl değerlendirdiği'' yönündeki bir soru üzerine de, bunun uluslararası bir toplantı olduğunu ve sırasıyla bazı kentlerin ev sahipliği yaptığını söyledi.

Bu toplantının uluslararası ilişkiler boyutunda önemli olduğunu dile getiren Topbaş, ''Yapılan davetlere 80'in üzerinde yanıt geldi. Toplantının organizasyonunu yürüten sekretarya bunu takip ediyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious