Topbaş para ve yetki istiyor

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

Topbaş, 3 yıllık hizmet süresinde gerçekleştirilen tüm yatırımları kent genelinde düzenlediği basın turu ile anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3 yıllık hizmet süresi içinde oldukça iyi hizmetler yaptıklarını belirterek, ''Hizmet sürem içinde geriye dönüp baktığım zaman 'biraz daha çalışsaydım' demeyecek kadar gayret gösterdiğimizin farkındayım. Ama biraz daha param, biraz daha imkanım ve yetkim olsaydı daha farklı olurdu'' dedi.

Taksim'de füniküler istasyonunda başlayan basın gezisi, Kabataş'ta deniz otobüsü ile Bakırköy istasyonuna kadar sürdü. Füniküler sistemde raylı sistemler, deniz otobüsünde de deniz ulaşımına ilişkin bilgi aktaran Topbaş, daha sonra üstü açık turistik otobüsten Ataköy, Florya ve Küçükçekmece Menekşe sahilinde yapılan çalışmalar hakkında basına bilgi verdi.

Gezinin ardından Kağıthane-Dolapdere arasında yapım çalışmaları süren tünel yolu gezdiren Topbaş, altyapıdan, sosyal projelere kadar her alanda yapılan yatırımları anlattı.

Kadir Topbaş, kısa sürede büyük işler yaptıklarını ve gece gündüz çalıştıklarını, yaptıklarını anlatmaya fırsat bile bulamadıklarını söyledi.

-''İYİ BİR PERFORMANS ORTAYA KOYDUK''-

Kentin sorunlarını çözme yolunda ciddi adımlar attıklarını, ulaşımda erişimi sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Topbaş, şunları kaydetti:

''3 yıllık hizmet süresinin sonunda güzel, onurlu bir iz bırakmayı başardık. Gelecek yıllarda da bunu sürdüreceğiz. Hizmet sürem içinde geriye dönüp baktığım zaman 'biraz daha çalışsaydım' demeyecek kadar gayret gösterdiğimizin farkındayım. Ama biraz daha param, biraz daha imkanım ve yetkim olsaydı, özellikle trafik denetleme yetkisi, daha farklı olurdu.

Param olsaydı daha çok iş yapardık. İstanbul'un trafiği daha farklı olurdu. Biz kendi bütçemizle orantılı olarak iş yapmaya çalışıyoruz. Bu, tabii sıkıntı. Şu anda yaptığım işlerden 'yapılmasaydı' dediğim iş hemen hemen yok gibi. Çok süratli hareket ediyoruz ve binlerce şantiyemiz var. Samimi olarak söylüyorum, kendimi değerlendirmek çok kolay değil ve benim yapmam belki hoş da değil ama, yerel yönetici olarak gerçekten beklenen performansı gösterdiğimize inanıyorum.''

-''SİMGESEL KAZANIMLAR''-

Topbaş, 3 yıl içinde bazı değerlendirmeler yapıldığını, ancak insanın evini taşıdığında bile bir yıl içinde makası nereye koyduğunu bilemediğini anlatarak, ''Baştan işin hazırlık süresi olabilirdi. Ama aldığımız kararlar, attığımız adımlarda ben kendimi ve ekibimi başarısız olarak görmüyorum. Kentte yapılan işlerde oldukça iyi olduğumu görüyorum. Eksiğim olsa onu da söylerim. Ondan yüksünmem. 'Şunu şöyle yapmasaydım' diyeceğim bir sıkıntı yok'' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı kadir Topbaş, şunları kaydetti:

''Önümüzdeki 2 yıl içinde çok daha farklı şeyler göreceksiniz, çok daha farklı gelişmelere tanık olacaksınız. Kente yeni kazanımlar, simgesel kazanımları bu dönemde devreye sokacağız. Özellikle Kuşdili Çayırı'ndaki pazarı kaldırarak, orada çok farklı bir konsept ortaya koyacağız. Kadıköy için bir kazanım olacak. Çobançeşme'de çiçek mezat salonu, İstanbul'a çok farklı bir konsept getirecek. Bunları iki yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious