Topbaş suya çare buldu

Topbaş suya çare buldu.14540
  • Giriş : 01.09.2007 / 18:36:00

Kadir Topbaş, İstanbul’un su ihtiyacını tedarik etmek için pek çok farklı yöntem kullandıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Saraçhane Belediye Sarayı’nda basın mensuplarının su ve atıksu konusundaki sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un su ihtiyacını tedarik etmek için pek çok farklı yöntem kullandıklarını söyledi. İstanbul’da su tüketiminin çok yüksek olduğunu, ancak 2 milyon 350 bin ton olan günlük su kullanımının vatandaşların tasarrufu sayesinde 1 milyon 800 bin tona kadar düştüğünü dile getiren Başkan Kadir Topbaş, buharlaşma nedeniyle günlük 400 bin ton su kaybedildiğine dikkati çekti. Bu nedenle geleceği düşünerek her türlü su tedarik yöntemine müracaat ettiklerini vurgulayan Kadir Topbaş, yıllardır kendi evinde uyguladığı sarnıç sistemini İstanbul’un park ve bahçelerine kurmak için çalışma başlattıklarını açıkladı.

Başkan Topbaş, “Park ve caddelere yapacağımız sarnıçlara depolayacağımız yağmur sularını park sulamasında kullanmak üzere bir düzenek hazırlanmasını arzu ettik. Bahçeli olan evlerinin çatılarında da mutlaka depolama yapılmalı. Bunlarla daha kaliteli bitki yetiştirilmesi mümkün, tasarruf da sağlanır. Ben kendi evimde yıllardır bunu yapıyorum” diye konuştu.

Deniz suyunun arıtılması için de çalışma başlatıldı

Deniz suyunun arıtılarak içme suyu şebekesine katılması için ihale çalışmalarının başlatıldığını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bunun en erken bir yıl sonra hayata geçebileceğini söyledi. Firmalardan gelen tekliflerde bir metreküp suyun arıtılması için 50 cent önerildiğini, ancak İstanbulluların suyu ucuz kullanabilmesi için 30 centin altında bir teklifin cazip olacağını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Maliyetine katlanılması durumunda tüm suların arıtılıp içme suyu seviyesine getirilebiliyor. Dünyada bunu uygulayan ülkeler var. Biz ilk etapta günde 350 bin metreküp gibi bir deniz suyunu arıtmak için hazırlık yapıyoruz. En son 30 centlerde teklifler geliyor. Bu konuda ihale hazırlığı yapılmasın istedim. 30 centler civarındaki veya altındaki teklifler bizim için cazip olabilir. Deniz suyunun arıtılması yönteminde enerji tüketiminin yüksek. Bu nedenle arıtmanın daha ucuz yapılabilmesi için güneş ve rüzgar enerjisi kullanılabilir. Karadeniz’den arıtmayı planladığımız deniz suyu için kurulacak tesisin Terkos Gölü’ne yakın noktalarda olmasını düşünüyoruz. Yer seçimi daha sonra netleşecek.”

İstanbul’da ‘ileri derecede biyolojik arıtma’ devri başlıyor…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonraki arıtma yatırımlarında ileri derecede biyolojik arıtma tesislerine ağırlık vereceklerini aktaran Kadir Topbaş, mevcut arıtma tesislerinin de ileri derecede biyolojik arıtma tesisine dönüştürüleceğini söyledi. Başkan Topbaş, “Bundan sonraki çalışmalarımız ileri derecede biyolojik arıtma şeklinde olacak. Bu hem bir kazanım, bir geri dönüşüm, hem de çevre kirliliğini ortadan kaldıracak önemli bir unsurdur. Suyu birkaç defa kullanmak, barajlar yapmak kadar önemli. Çöpün enerji şeklinde geri dönüşmesi gibi. Bu dönüşen sular sanayi ve kullanım suyu yapılmaktadır” diye konuştu.

İleri derecede biyolojik arıtma için attıkları en önemli adımın Ayamama Deresi olduğunu ifade eden Topbaş, iki yıl sonra faaliyete geçecek tesisten sulama başta olmak üzere sanayide kullanılabilecek nitelikte su elde edileceğini kaydetti. Ayamama Deresi’nin biyolojik arıtmasından elde edilecek suyun Bakırköy, Zeytinburnu, Fatih, Haliç sahillerinin sulanmasında kullanılacağını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı, arıtılmış suyun bir hat çekilerek İkitelli Sanayi Sitesi’ndeki sanayicilere çok düşük bedellerle satılacağını da dile getirdi.

“İSKİ’nin dev yatırımlarına su kullanımımız ölçüsünde katkıda bulunacağız”

Göreve geldiklerinde suda indirim yaptıklarını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, suda yapılması planlanan ücret artışına Büyükşehir Belediye Meclisinin karar vereceğini söyledi. Yapılacak zammın 10 metre küpün altında su kullananları etkilemeyeceğini vurgulayan Kadir Topbaş, İstanbulluların, İSKİ’nin yaptığı çalışmalara kullandıkları su ölçeğinde katkıda bulunacağını kaydetti. Başkan Topbaş, su tedariki için Melen Çayı ve Istırancalar’daki çalışmaların dışında Bulgaristan civarındaki bir derenin İstanbul’a getirilmesi için çalışma başlattıklarını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious