Topbaş: 'Yağışlara hazırlıklıyız'

Topbaş: 'Yağışlara hazırlıklıyız'.8510
  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş, kenti etkisi altına almaya hazırlanan yağışla ilgili tedbirlerin alındığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Her kar yağışının "bir kaos ve ardından gelecek sıkıntılı bir dönem" olarak görüldüğünü belirten Topbaş, ancak bu yıl yaşanan kuraklığın İstanbul'un ve dünyanın yağışa ne kadar ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha gösterdiğini kaydetti.
Yollardaki buzlanma ve kar yağışıyla mücadele için hazırlıkların tamladığını söyleyen Topbaş, köylerde atıl durumda bulunan traktörlerin de yapılacak takviyelerle yol açma çalışmalarında kullanılacağını ifade etti.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'u etkisi altına alması beklenen yağış ile ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı. "Kar yağışının bir kaos ve ardından gelecek sıkıntılı bir dönem" olarak görmenin yanlış olduğunu belirten Topbaş, bu yıl İstanbul'da ve dünyada yaşanan kuraklığın yağışlara ne kadar ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha gösterdiğini anlattı. İstanbul'da etkili olması beklenen yağışlı havanın Cumartesi günü yağmur ile başlayıp Pazar günü tipi şeklinde kendini göstermesinin beklendiğini kaydeden Topbaş, geçen yıla oranla ekipman sayısının daha da artırıldığını, normal ve biraz üzerindeki yağışlara karşı bütün önlemlerin hazır olduğunu dile getirdi. Yağışın başlamasıyla birlikte İstanbul'un çeşitli noktalarında teyakkuz durumuna geçip yağışla mücadele araçlarını konuşlandırdıklarını belirten Topbaş, "Sülüsyon ağırlıklı olmak üzere kar ile mücadelede asfaltın don yapmaması ve trafiğin etkilenmemesi açısından çalışma yapıyoruz. Yağışlar ile ilgili İstanbul farklı bir sürece girdi. Artık İstanbullular Ekim ayından itibaren kar lastiklerini takarak problemi minimize hale getirdi. Güvenlik şeritlerinin kullanılmaması konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Bu konuda hassasiyet gösterilmesini özellikle rica ediyorum" ifadelerini kullandı.

Yağışlı dönemlerde İstanbullular'ın özellikle trafikte bazı konularda hassasiyet göstermesini isteyen Başkan Topbaş, bireysel araçlarla trafiğe çıkılmamasını ve olabildiğince toplu taşım araçlarının kullanılmasını istedi. Geçen yıla oranla bu sene ekipman sayısını daha da artırdıklarını belirten Topbaş, "Bu yıl farklı bir şey daha yaptık. Köylerde atıl durumda bulunan traktörleri bir takım aparatlar geliştirmek suretiyle adeta sefer görev kağıdı verir gibi yoğun kar yağışında köyler için kullanmayı düşünüyoruz. Yağış durumunda devreye girecek traktörler, biz oraya gitmeden orada hizmet yapacak. Traktör sahibi bedelini alacak, maliyet olarak biz de daha kazançlı olacağız." dedi.

Yapılan çalışmaların hepsinin yağış miktarıyla doğru orantılı olduğunu söyleyen Topbaş, dünyanın büyük şehirlerinde bile aşırı yağış dönemlerinde acziyet yaşanabildiğine dikkat çekti. Normal ve biraz üzerindeki yağış için mücadele güçleri bulunduğunun altını çizen Topbaş, çalışmalarda en büyük yardımcılarının bilinçli hareket eden vatandaşlar olacağını dile getirdi. Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) gelişmelerin yakından takip edildiğini anlatan Topbaş, yağışın olası etkileri konusunda basın aracılığıyla gerekli uyarıların yapılacağını ve vatandaşların da bu uyarılara karşı hassas davranmalarını beklediğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious