Topbaş: Yeraltında da çalışıyoruz

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da yer üstünde olduğu kadar yeraltında da hummalı çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

4. Levent-Ayazağa-Darüşşafaka arasındaki metro tünellerini gazetecilere gezdirerek bilgi veren Başkan Topbaş, "Şu anda İstanbul'da yeraltında, tabiri caiz ise delice çalışılıyor. Hedefimiz 2008 yılı sonunda Yenikapı - Darüşşafaka arasındaki İstanbul metrosunu bitirmek." dedi.
İstanbul Metrosu'nun 4. Levent-Darüşşafaka arasındaki kazı çalışmalarıyla ilgili gazetecilere bilgi veren İBB Başkanı Topbaş, İstanbul'da metro çalışmalarının bütün hızıyla devam ettiğini söyledi. Günde 35, ayda bin metrelik kazı çalışması yaptıklarını anlatan Başkan Topbaş, amaçlarının İstanbul'a 500 kilometrelik metro hattı kazandırmak olduğunu belirtti. Topbaş, "4. Levent - Ayazağa arasında çalışmalarımız 7 şaftta 25 ayrı noktada devam ediyor. Şu anda günlük 35 metre kazı yapıyoruz. Bu bir dünya rekorudur. Tabiri caiz ise yeraltında delice çalışılıyor. İnşallah bu hattın tamamı 2008 yılı sonu veya 2009 yılı başında hizmete girmiş olacak." şeklinde konuştu.

Projenin Yenikapı'ya kadar olan bölümünün tamamlandığında Marmaray ile entegre olacağının altını çizen Topbaş, bütçenin yüzde 65'ini ulaşım harcamaları için ayrıldıklarını kaydetti. Başkan Topbaş, konuşmasının devamında "Şu an İstanbul şantiye görünümünde, yer üstünde olduğu kadar yeraltında da çalışıyoruz. İstanbul'a 500 kilometrelik raylı sistem kazandırdığımızda vatandaşlara 'araç tercihini bu yönde kullan' diyebilme şansımız olacak." dedi.

Konuşmasının ardından gazetecilerle birlikte metro tüneline inen Başkan Topbaş, çalışmalar hakkında gazetecileri bilgilendirdi. İş makinelerine binerek projenin aşamaları ve maliyeti hakkında bilgi veren Başkan Topbaş, çalışmaların 24 saatlik sürede üç vardiya halinde devam ettiğini söyledi.

Yapımı devam eden 4. Levent - Maslak metro çalışması Atatürk Oto Sanayi Sitesi Darüşşafaka'ya kadar çift hat tünel inşaatı halinde yapılıyor. Seyrantepe'deki depolama alanını ana hatta bağlayan 3 adet bağlantı tüneli bulunuyor. Projede Sanayi, İTÜ, Ayazağa, Atatürk Oto Sanayı, Darüşşafaka, Seyrantepe Depo olmak üzere 5 istasyon bulunuyor. Ara bağlantılar yaklaşım tünelleri ve Darüşşafaka uzatımı dahil toplam tünel boyu 16 kilometre olarak gerçekleştiriliyor. Kazıların şu andaki gerçekleşme oranı yüzde 46 dolayında. Kaba inşaat kilometre maliyeti 15 milyon dolar görünen proje, bu güne kadar Türkiye'de yapılan en uygun fiyatlı metro inşaatı konumunda. Şu anda projede taşeron firmalar dahil 787 kişi, üç vardiya sistemiyle 24 saat çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious