Topbaş'dan ilginç çözüm

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un otopark sorununa ilginç bir çözüm önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul'da her araçtan yılda bir kez 100 YTL alınırsa, kapalı otoparklar dışında açık alanlardaki parklanmalardan hiç bedel almaya gerek kalmadan sistemi oturtabiliriz” dedi.

Topbaş, Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) düzenlediği basın toplantısında 2006-2007 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle trafikte alınan önlemlerin sonucuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Önlemlerin trafikte yaşanan sıkıntıyı ortadan kaldırdığını ve çok rahat bir 3 günün geride kaldığını ifade eden Topbaş, “Bu yıl İstanbul'da ilk kez büyük ölçekli tedbirler alındı. Uyarılarımıza dikkat ettikleri için buradan İstanbullular'a özellikle teşekkür ediyorum. Bu yöneticiyle halkı arasındaki diyaloğun ne kadar önemli ve etkili olduğunu ortaya koymaktadır” diye konuştu.

Bu uygulamanın kent yaşamında alınan tedbirler ve gösterilen hassasiyetin bundan sonra da gösterilmesi halinde sıkıntıların en aza ineceğini gösterdiğini vurgulayan Topbaş, “Trafikte ne kadar altyapı, yol yaparsanız yapın, eğer kenti kullanan vatandaşlar bireysel araçlarıyla trafik kurallarına riayet etmiyorlarsa yapılanlar bir şey ifade etmez” dedi.
Topbaş, trafiğin kullanım ve denetiminin çok önemli olduğunu bunu da son 3 günün ortaya koyduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“3 gün boyunca AKOM'daki tüm ekiplerimiz iyi bir yönetim sergiledi. Ciddi mesai harcadılar ve helikopterle trafiği ve okul çevrelerini kontrol ederek anında müdahalelerde bulundular. Bir başarıya birlikte imza attık. Tüm mesai arkadaşlarıma ve İstanbul Valiliği'ne de teşekkür ediyorum. Türkiye'ye de iyi bir örnek oldu. Bu dönem, İstanbul'da ulaşım problemlerinin minimize edildiği, toplu ulaşım araçlarının sayısının artırıldığı bir dönem olarak kayda geçecek.”

SORULARI YANITLADI

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Topbaş, “Yarından itibaren trafikle ilgili endişe taşıyor musunuz?” sorusu üzerine, sistemin oturması açısından 3 günün önemli olduğunu, bunu da başardıklarını söyledi.

Topbaş, şunları kaydetti: “Bu süre içinde normal günlerden çok daha rahat bir kent trafiği yaşadık. Bir mucize gibi bakıldı. Esasında mucize değil, halkla aramızdaki samimiyet, birlikte adım atma ve yönetim ile halk iletişiminin bir yansıması. Biz sadece bir dizi tedbir aldık, ama vatandaşımız uyguladı. Bundan sonrası için de vatandaşımız bu rahatlığı gördüğü için bu tarzda davranışlarını devam ettirecektir. Ben biraz daha geçmiş günlerin trafiğinden daha az trafik bekliyorum. Bundan sonra da ağırlıklı olmasa da tedbirler devam edecek.”

OTOPARK BEDELİ

Topbaş, Yeni Belediye Gelirleri Kanunu Tasarısı'nda belediyelerin otopark bedeli olarak her taşıt için saatte 2, günlük de 7 YTL alınmasını öngören düzenlemeyle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, kenti kullanan herkesin o kente karşı sorumluluklarını da yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul'da 1000 kişiden 180'inin aracı olduğunu, araç sahiplerinin kent için biraz daha fazla fedakarlık yapması gerektiğini dile getiren Topbaş, Büyükşehir Belediyesi olarak parklanma alanlarını genişletme çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Topbaş, İspark şirketinin kente daha kaliteli ve çağdaş hizmet sunmak için çalışma yaptığını belirterek, toplanacak kaynağın İstanbul'un trafiğini çözmede, yeni park alanlarını oluşturmada önemli kaynak oluşturacağını ifade etti.
Topbaş, bir gazetecinin “Getirilen düzenleme ile araç sahiplerinden ayda 200 YTL park ücreti talep edilecek. Bunu vatandaş verebilecek mi?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Yasa taslağının içeriğini bilmiyorum ama yıllık bir parklanma bedeli şeklinde bir düzenleme olabilir. Taşıt vergisine giydirilmiş olarak alınabilir. Bu olduğu takdirde artık her park alanında park ücreti ödemek yerine, defaten bir defa ödeyip, o yerlerdeki parklanmaların disipline edilmesi daha doğru. Park alanlarını belirleyelim. Benim düşüncem, İstanbul'da her araçtan yılda bir kez 100 YTL alınırsa, kapalı otoparklar dışında açık alanlardaki parklanmalardan hiç bedel almaya gerek kalmadan sistemi oturtabiliriz. Böylece İstanbul'un trafiğini de rahatlatabiliriz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious