Topbaş'tan Baykal'a: Hodri meydan

Topbaş'tan Baykal'a: Hodri meydan.14540
  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

Topbaş, Baykal’ın, partisinin grup toplantısında, Kadıköy’deki SHÇEK’e tahsisli alanla ilgili söylediklerinin yanlış bilgilendirmeden kaynaklandığını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kendisi ile bir televizyon kanalında, iddialarını karşılıklı tartışmak istediğini bildirdi.
Topbaş, konuya ilişkin Saraçhane’deki Büyükşehir Belediye Sarayı’nda basın mensuplarına açıklama yaptı.
Baykal’ın bir partinin genel başkanı, devlet adamı, devlet tecrübesi olan bir insan olduğunu belirten Topbaş, "Ve bu ülkeyi yönetmeye talip bir insan.
Maalesef bu özellikleriyle bağdaşmayan bir açıklama yaptılar. Kamuoyunu yanlış yönlendiriyorlar" diye konuştu.
SHÇEK’in genel bütçeye tabi bir kurum olduğunu kaydeden Topbaş, "SHÇEK bu arsayı satmaya kalksa alacağı bedel doğrudan bütçeye gider, SHÇEK’in kasasına girmez. Bunu bilmeli" dedi.
Söz konusu yerin tahsisli bir alan olduğunu, daha öncesinden hiçbir şahsa satılmadığını ve hiç kimseye bir rant sağlanmadığını ifade eden Topbaş, şunları kaydetti:
"98 bölge planları içinde yüzde 73 ticaret imarı, yüzde 40’lar civarına çekilmiştir ve oy birliğiyle geçmiştir. TOKİ araziyi talep ediyor. Bayındırlık ve Maliye bakanlıkları burada uygun görüş veriyor. Başbakanlığımızın da oluruyla bu arazi TOKİ’ye geçiyor. Ve TOKİ, karşılığında SHÇEK için özellikle çocukların barınabileceği ’sevgi evleri’ yapmayı taahhüt ediyor. Bugüne kadar Türkiye genelinde ihaleye çıktığı sevgi evi 180 trilyon civarında. TOKİ aldığı bu araziyi plan tadili yapmadan, bizden böyle bir talep gelmeden de 120 trilyona devletin, milletin malı olan Emlak Konut’a satıyor. Emlak Konut bu araziyi 2-3 kez ilanla, açık bir ihale usulüyle 220 trilyona bir alıcıya, imarda hiçbir değişiklik olmadan satıyor. 220 trilyon tamamen devletin kasasına giriyor. ’100 trilyonlar birilerinin kasasına girdi’ diye böyle kamuoyunu yanıltması, bir genel başkana asla yakışmaz." "Siz mutlaka bir genel başkan olarak rehberlerinizi, size kılavuzluk yapanları doğru seçin. Sizi aldatıyorlar, yanıltıyorlar. Yanlış aldığınız bilgilerle feveran ediyorsunuz" diyen Topbaş, vatandaşın Baykal’ı çok iyi bildiğini, CHP’yi ise çok iyi tanıdığını söyledi.
Topbaş, "Bizim yüzümüzü kızartacak, hiçbir şekilde arkasında duramayacağımız bir işimiz yoktur. Bizi başkalarıyla karıştırmasınlar. Kendileri veya kendi yandaşlarıyla, geçmişteki yerel yönetimlerdeki ilişkileriyle bizi aynı tutmasınlar. Bana herkes eşit mesafededir. Kimsenin hakkını kimseye yedirmem.
Asla bu milletin malını, kuruşunu kimseye yedirme noktasında bir yandaşlığımız olmaz. ’Kişi karşısındakini kendisi gibi bilir’ diye bir atasözü var. Biz biraz farklıyız" şeklinde konuştu.
Bu nedenle vatandaşın kendilerine olan sevgisinin arttığını ifade eden Topbaş, "Böyle bir muhalefet anlayışıyla vatandaş değerlendirmeyi yapıyor.
Birilerinin kasalarını, ceplerini doldurmadık. Hiçbir şekilde ihaleler yüzde 50’li gibi farklarla bir başkasına devredilemez. Böyle icraatlar yok. Kılı kırk
yarıyoruz" dedi.
"Sayın Baykal’la bir televizyon kanalında, hangisinde isterse, karşı karşıya oturup, bu iddialarını karşılıklı tartışmak isterim. Hodri meydan diyorum" diyen Topbaş, şöyle devam etti:
"Buyursun gelsin, görüşelim. İnşallah sayın Baykal bu önerimi, davetimi kabul eder. Bugüne kadar yaptığı bütün iddiaları, ’peşkeş çekilen, imara açılan, rant sağlanan’ diye bahsettiği her şeyi ama. Ama bir geçmişi de onların yönetimlerde bulunduğu yerlerdekileri de ortaya koyarak, birlikte tartışırız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious