Topbaş'tan Baykal'a hodri meydan

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tepecik Hüsnü Özyeğin Lisesi'nin açılışının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın ''Ankara'da iktidara gelemeyeceğini, bu ülkede başbakan olamayacağını gördüğü için İstanbul Büyükşehir Belediyesine başkan adayı olacağını'' öne sürdü.

Tepecik Hüsnü Özyeğin Lisesi'nin açılışının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Topbaş, ''Kamu İhale Kurulunun, İSKİ ihalelerine ilişkin yaptığı incelemede 2007 yılının ilk 3 ayında incelediği 7 İSKİ ihalesinin 5'inde usulsüzlük tespit ettiği'' yolundaki bir soruya karşılık, şunları söyledi:

''İSKİ'de ihale yolsuzluğu yok. Birileri, geçmişteki İSKİ yolsuzluklarıyla bizi mukayese etmeye çalışıyor. Böyle bir şey yok. Bizi geçmiş dönemlerle karıştırmasınlar. İhale Üst Kurulu, yapılan itirazları değerlendirir. Sistem böyle. 2006 yılında 77 ihale yapılmış. 2006 ve 2007 yılları içinde toplam itiraz sayısı 17. Üst Kurul, 7 tanesini reddetmiş, 3 tanesini incelemeye almış ve değerlendirme yapıyor. Bir firmanın sadece dosya aldıktan sonra 8 tane itirazı var. Birileri bunu kendine hüner edinmiş. Kalkıp da burada farklı değerlendirme yapmak yanlıştır. Çünkü yargıya açık, gayet şeffaf.''

Topbaş, Bakanlar Kurulundan alınan yetkiyle bir-iki tane davet usulüyle yapılan ihale bulunduğunu ve bunların da istisna olduğunu belirterek, geri kalan bütün ihalelerin herkese açık ve şeffaf yapıldığını söyledi.

Sel felaketinden dolayı Tavukçu Deresi ve Küçükköy Deresi'nin davet usulüyle yapıldığını anlatan Topbaş, ''Bunun altında bit yeniği aramak, başkalarıyla mukayese etmek hiç affedilir, izah edilir değil'' diye konuştu.

''USULSÜZLÜK EVRAK EKSİKLİĞİ OLABİLİR''

Topbaş, kurulun belirlediği usulsüzlüğün, bir evrak eksikliği veya bu yöntem tarzında bir şey olabileceğini ifade ederek, ''Bu usulsüzlük mutlaka sayın Sözen dönemi gibi değil. Niçin Sözen döneminde Istırancalar'daki barajlar yapılırken ihaleye çıkıldığında eksiltme değil, yüzde 5 zamlı ihale yapılmıştı? Bunu niçin medyamız araştırmadı? Biz açık ihale yapıyoruz. Buna rağmen orada hiçbir şey yapılmadı. Sadece düz dereye bir beton blok dökülmekten öteye gitmedi. Bütün bunlar kayıtlarda ve hava fotoğraflarında var. Kalkıp da geçmişteki İSKİ yolsuzlukları ile bizim dönemimiz karıştırılamaz. Bizde usulsüzlük dediğiniz zaman, evraktaki eksikliktir, düzenlemedeki eksikliktir, tarih veya süreç açısındandır. Kesinlikle ihaleleri açık yapıyoruz, şeffaf yapıyoruz. Herkes katılabilir, herkesin itiraz etme hakkı vardır. Bu itirazların yapıldığı merci olan İhale Üst Kurulu, bu itirazları değerlendirir. Kabul eder ya da reddeder. 17 taneden 7 tanesini tamamen reddetmiş, 3'ünü incelemeye almış. 77 ihalede baktığınız zaman bu gayet normaldir. Bizim hiçbir kurumumuzda geçmişle mukayese edilecek bir yanlışlık olmaz.''

Bir gazetecinin, ''Kasıt mı söz konusu?'' şeklindeki sorusuna da Topbaş, ''Kesinlikle'' yanıtını verdi.

Siyasi partilerin bir kısmında ''Bunların hatasını bulsak da geleceğe yürüsek, prim yapsak anlayışı''nın hala bulunduğunu ve bunun artık geçmişte kaldığını ifade eden Topbaş, o partilerin de bundan kendilerini soyutlayıp, halkın gönlünde yer edinmeleri gerektiğini söyledi.

BAYKAL'A BELEDİYE BAŞKANLIĞI ADAYLIK TEKLİFİ

Topbaş, ''Sayın Baykal, bir havuz hesabından söz ediyor. Var mı böyle bir hesap?'' yönündeki bir başka soruya da şu karşılığı verdi:

''Bizim öyle bir hesabımız yok. Geçmişteki böyle bir iddia üzerinden konuşuyor. Sayın Baykal, herhalde Ankara'da artık partisini iktidara taşıyamayacağını, bu ülkede başbakan olamayacağını gördüğü için İstanbul Büyükşehir Belediyesine başkan adayı olacak. Bütün kurgularını İstanbul üzerine yapıyor. Ankara'da kendisi için bir gelecek görmediğinden İstanbul'un üzerinden siyaset yapıyor. Bir genel başkan, ana muhalefet partisi lideri, yerel yönetimler üzerinden siyaset yapıyor. Olabilir mi böyle bir şey? Gelsin İstanbul'a aday olsun, burada karşılıklı yarışalım.''

''ŞARTNAMELERDE HATA VARSA BÜROKRATİKTİR''

Topbaş, ''İSKİ'de olanları yaşayan bir siyasi partinin kendilerini de onlar gibi yapıyor sandıklarını'' savunarak, ''Biz onlardan değiliz. Vatandaş bizi biliyor. Bizim bütün bağımız vatandaşımızla. Cumhuriyet tarihinden bu yana yapılanları birkaç kat katlayacak kadar iş yaptık'' diye konuştu.

İhale şartnamesinde çelişkili bilgiler olduğu yönünde iddialar bulunduğunun hatırlatılması üzerine de Topbaş, şartnamelerin bürokratlar tarafından hazırlandığını, bir hata varsa bürokratik bir hata olduğunu kaydetti. Topbaş, kesinlikle yüzlerini yere baktıracak bir eksiklerinin olmadığını vurgulayarak, ''Buradan birtakım kaynak ve pay alma, geçmişte onların yaptığı gibi birtakım yönlendirme yapma bizde yazmaz. Hemen bunun altında da bir çapanoğlu aramak, onların hüneri. Hiçbir zaman verilmeyecek hesabımız yok. Yargı yolu hep açık. Kurumsal eksikliklerin arkasında farklı şeyler aramanın yanlış olduğunu söylüyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious