Topbaş'tan İETT arazisine satış vurgusu

Topbaş'tan İETT arazisine satış vurgusu.8413
  • Giriş : 08.06.2009 / 20:17:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İETT arazisiyle ilgili yargı sürecinin devam ettiğini hatırlatarak, ''Bir sonuç çıkmadığı takdirde arsayı yine imarlı olarak satarız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Topbaş, yeni 2 vapurun hizmete alınması nedeniyle düzenlenen törenin ardından, basın mensuplarıyla ''Kadıköy'' adlı şehir hatları vapuruna binerek kısa bir Boğaz gezisi yaptı.

Burada gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan Topbaş, ''İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yatırımlarla ilgili kaynak problemi yaşayıp yaşamadığı'' yönündeki sorular üzerine, ulaşımla ilgili sorunları ellerindeki kaynaklar ölçüsünde çözmeye çalıştıklarını söyledi.

Topbaş, bugüne kadar kendi öz kaynaklarıyla yatırım yaptıklarını, ciddi borçları bulunmadığını, sadece müteahhitlere bir miktar borçları olduğunu dile getirerek, ''Bu tabii ekonomik krizin etkisiyle. Vergilerden toplanan paylardaki azalmalar, bunu etkiledi. Şirketlerin bazılarını halka açmak, özelleştirmek, satmak gibi düzenlemelerle kaynak tedarik etmek zorundayız. Bunun çalışmalarını yapıyoruz'' dedi.

Bu kapsamda gayrimenkuller arasında yer alan İETT arsasının satışının henüz netleşmediğine dikkati çeken Topbaş, şunları söyledi:

''Orada bir takım yargı süreçleri oluştu. İstanbul 7. Bölge İdare Mahkemesi'nin kararı, Danıştay tarafından üç gerekçeyle bozuldu. Bir tanesi, 'yüksekliği serbest bırakamazsınız' diyor. Bir kere plan yapma yetkisi belediyelere verilmiştir. Belediye Meclisleri karar veriyor. Plan yapma yetkileri kısıtlanmamalıdır. Proje olarak siz bu yükseklikleri, uygun olan noktalarda, bu serbestiyeti verirsiniz. Dünyada bunun örnekleri var. Olmaması lazım ama böyle bir karar verilmiş. Saygı duymak zorundayız. Gerekçelerden biri 'Brüt alan üzerinden emsal veremezsiniz' diyor. Yani yola, şuna buna gidenleri de bedelsiz kayıp kabul edip, onun bedelini vermiyoruz. Onun için de senin buradaki hakkını burada taşıyoruz anlamında. 'Bunu da yapamazsınız' diyor. Bu da yine belediyelerin plan yapma yetkisidir. Ayrıca, 'zemin altı emsal dışı tutulamaz' diyor. Yine bu, İmar Kanunu'ndan aldığı hak ve yetkileridir. Ama orasıyla ilgili böyle bir değerlendirme yapılmış. Saygı duyuyoruz. Biz yeniden itirazlarımızı yaptık. Karar düzeltme istedik. Yargı süreci devam edecek. Düzelmediği, bir sonuç çıkmadığı takdirde, gereken plan tadilini yaparız. Bunları biz çözeriz. Bunlar bizim işimiz. Gereken plan düzenlemesini yaparız. Bu gerekçeleri dikkate alır, plan tadili yapar ve bu arsayı yine imarlı olarak satarız.''

Topbaş, ''Yeniden mi ihaleye çıkılacak?'' sorusuna ''Şu anda ihale sürecimizi kapatmadık. Çünkü iyi rakam aldık. Biz onun koşullarını, şartlarını uygun halde tutmak için gerekli çalışmaları yaparız'' yanıtını verdi.

-''YOL YER ALTINA ALINIYOR''-

Mimarlar Odasının şikayet konusunun, bu alanın yeşil alan olarak kalmasıyla ilgili olduğunu, ancak şu anda oranın yeşil alan olmadığını vurgulayan Topbaş, şunları kaydetti:

''Bu alanın 2 kilometre ötesinde orman alanı var. Kaldı ki biz Zincirlikuyu Mezarlığı'ndan itibaren 4. Levent'e kadar olan yolu yer altına alıp, trafiği üstten tamamen kaldırıp, Şanzelize gibi yeşil alanları, kafeleri ile farklı bir boyuta getiriyoruz. Bu bakımdan, zaten orası 44 bin metre kare değil, 10-20 katı büyüklüğünde yeni bir alan elde ediliyor. Ben dava açanların gerekçelerini samimi bulmuyorum. Çünkü daha önce oraya yapılan plazalar, gökdelenler var. Bizden çok daha önce yapılan emsaller var. Burası da özel şahsa verilmiş bir emsal değil. 3 emsal belediyenin kendi arsasına verilmiş ve kaynağı da ulaşımda kullanmak üzere değerlendireceği bir yer. Bu bakımdan, buna bu boyutuyla bakılması lazım. Ama maalesef işi engellemeyi yeğ tutan bazı kesimler var.''

Topbaş, ''İhalenin yeniden yapılmaması, tartışma konusu olmayacak mı?'' yönündeki soru üzerine de ''Zaten ihalesi yapılmış bunun. Biz bunu henüz sonuçlandırmadık. Yeniden bir ihaleye gidilebilir. 1 milyar 156 milyon TL 2 yıl önceki parayla baktığınız zaman ciddi bir rakam. Bu kentin önemli bir ihtiyacını karşılayacak. Bunun altına iner üstüne çıkar bir şey diyemem. Değerlendirme yetkisi Meclis'te. Meclis bu kararı eksi-artı nasıl değerlendirirse değerlendirir. Tabii yargı süreci bittikten sonra netleşecek'' diye konuştu.

-''GECİKMEYE 14 MİLYON AVRO CEZA''-

Metrobüse olan yoğun talep nedeniyle durakların istasyona dönüştüğünü, yürüyen merdiven çalışması yaptıklarını, otobüs sayısını artırdıklarını, Phileasların da devreye girmeye devam ettiğini dile getiren Topbaş, bu araçların üzerinde bazı zorunlu tadilatlar yapıldığını, ancak birilerinin bunları algılamasının mümkün olmadığını kaydetti.

Topbaş, İkarus ile Phileas arasındaki farkı anlamayanların, ''Niye onlardan koymadınız?'' dediklerini belirterek, ''Phileasların işletme gideri çok daha düşük. Ötekinde 4 otobüsün taşıdığını, bunda biri taşıyor. Ötekinde 12 şoför, bunda 3 tane. Onda 40 tane lastik yıpranıyor, bunda belki 16 tane. Bunları anlamaları mümkün değil. Bunlar için eğitim vermek lazım. Bunların kapasitesi daha yüksek, daha verimli ve daha aktif'' dedi.

Araçların teknolojik özelliklerine vurgu yapan Topbaş, ''Bu teknolojiyle bu kent tanıştı. Modernlik budur. Hala yerde kalmış tipler var. Onlar hala 'Biz bunlarla devam etseydik' diyor. O dedikleri otobüslerin kapasiteleri itibariyle bu hat için uygun değil. Yüzlerce aracı oraya dolduramazsınız'' diye konuştu.

Topbaş, 50 Phileas aracın dışında siparişlerinin olmadığını, araçların gecikmelerinden dolayı da 14 milyon avro kesinti yazısı yazdıklarını ve bunun şartnamede yer aldığını bildirdi.

-''OTOMATİK KAPILAR MANÜELE ÇEVRİLDİ''_

Firmanın eksiklikleri yerine getirmek zorunda olduğunu vurgulayan Topbaş, yaşanan sorunlara ilişkin şunları söyledi:

''Nasıl asansörün kapısına yakın durduğunuz zaman güvenlik gerekçesiyle kapatıp hareket etmiyorsa, bu otobüsler de siz kapı önündeyseniz, sıkışık haldeyseniz, güvenlik açısından kapıyı kapatmıyor ve gitmiyor. Gitmediği zaman da arkasında birikmeler oluyor. Şimdi manüele çevirmek zorunda kaldık. Panik düğmelerde kullanım hataları oldu. Onları düzelttik. Şap ince geldi, onları kalınlaştırdık. Bunlar doğru bir sistem ve mıknatıslı takozları var. Onları hala yerleştirmedik. Onları da yerleştirdiğimiz zaman şoför olmasa bile peş peşe bir metre aralıklarla bağlanarak elektronik olarak devam edebilecek.' Kar kış yağmurda araba kaymasın' diye yer okumalarıyla gidecek. Bunlar çok önemli şeyler, bunları anlamaları mümkün değil.''

Topbaş, başka bir soru üzerine de İstanbul Boğazı'ndan yayaların daha çok faydalanabilmesi için Bebekten Sarıyer'e kadar yer yer 7-8 metreye ulaşan yol genişletmeleri yaptıklarını, ayrıca Boğaz'da belirledikleri 8-9 marina noktasından birine, turistik amaçlı tekneler ile botların bağlanacağını aktardı.

Yayaları rahatsız etmeyecek şekilde balık tutma noktaları tespit edeceklerini ve balıkçılara sertifika vereceklerini anlatan Topbaş, oltanın nasıl bağlanacağı, balığın nerede tutulması gerektiği, çevreye rahatsızlık vermemek için nelere dikkat etmek gerektiği gibi konularda balıkçılara bilgi verileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*