Topbaş'tan su tasarrufu çağrısı

Topbaş'tan su tasarrufu çağrısı.8413
  • Giriş : 06.08.2008 / 16:27:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, susuzluk ihtimaline karşı vatandaşların su tasarrufu yapmaya devam etmesi çağrısında bulunarak, ''Şu anki durumumuz çok dolu dolu demiyoruz ama inşallah bir problem yaşamayacağız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Topbaş, Cemal Kamacı Spor Kompleksi'nde düzenlenen ''Herkese Ücretsiz Spor'' projesinin tanıtım toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Barajlardaki doluluk oranını hatırlatan bir gazetecinin, susuzluk yaşanıp yaşanmayacağını sorması üzerine Topbaş, şu anda bir problem olmadığını ancak vatandaşların su tasarrufu yapmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi.
Topbaş, geçtiğimiz günlerde çıktığı bir televizyon programında yaptığı tasarruf çağrısını izleyen iki günde 250 bin metreküp su tasarrufu yapıldığını tespit ettiklerini anlatarak, İstanbullulara teşekkür etti.

Kadir Topbaş, ''Bu hassasiyeti herkesten bekliyoruz. Şu anki durumumuz çok dolu dolu demiyoruz ama inşallah bir problem yaşamayacağız, tasarruf şart'' diye konuştu.

İstanbul'da 15 Ağustostan sonra yağışlı dönemin Melen çayının bulunduğu bölgede başlayacağını, bunun öncesinde kendilerinin de oradaki su pompalarını bakımdan geçirerek hazırlanacaklarını ifade eden Topbaş, Melen'de suyun az kaldığı yönündeki haberleri hatırlatan bir gazeteciye, suyun bu günlerde bütün barajlarda azaldığını söyledi.

Rezne'den su getirme projesinin ihale aşamasına geldiğini, Melen'den kış aylarında alınacak su miktarının azalacağını öngörerek Darlık Barajı'ndan buraya takviye yapmak için 26 kilometrelik boru ilavesi için çalışmalara da başladıklarını kaydeden Topbaş, ''Bu yılı geçtikten sonra biraz daha rahatlayacağız. Bu hazırlıklardan sonra İstanbul'un daha rahat soluk alacak bir duruma geleceğini göreceğiz'' dedi.

Kadir Topbaş, ''Sazlıdere Barajı'na kanalizasyon karıştığı ve bu bölgedeki vatandaşların 6 aydır bu suyu kullandığı iddialarının'' hatırlatılması üzerine de böyle bir şeyin olmadığı bildirdi.

İSKİ'nin denizlerin temizlenmesi, atık su kontrolü ve arıtımı için 4 katrilyon lira (4 milyar YTL) civarında yatırım yaptığını ve bunun çok ciddi rakam olduğunu belirten Topbaş, ayrıca kentin 350-400 noktasında içme suyunun, musluklardan kullanılabilecek seviyede temiz olduğunu ifade etti.

Topbaş, ''Yani zararlı bir madde yok, sıfır... Açık kalplilikle söyleyebiliyorum, hiçbir problem yok'' diye konuştu.

''Büyükşehir Belediyesinin İSKİ dahil tüm kurumlarında ve şirketlerinde damacana su kullanılıyor. Bunun nedeni nedir? Siz evinizde musluk suyu mu, damacana su mu içiyorsunuz?'' sorusuna karşılık Topbaş, ''Ben evimde damacana su içiyorum ama bu bir damak tadı. Su içilemez diye değil, içiliyor. Musluktan su içtiğim günler de var'' dedi.

Belediye iştiraklerinde, belediyeye bağlı Hamidiye şirketinden alınan suyun kullanıldığını kaydeden Topbaş, ''Şirketlerimize su satarak oradan da kaynak temin ediliyor. Bu boyutuna böyle bakmak lazım'' diye konuştu.

''VARSIN, METROMUZ GECİKSİN''

Topbaş, tarihi eserlerin çıkarıldığı Yenikapı'daki metro istasyonu çalışmasına ilişkin bir soru üzerine, burada tüm dünyanın dikkatini çekecek nitelikte eserlerin bulunduğunu, son olarak milattan önce 6 bin yıl öncesine kadar giden eserlere ulaşıldığını belirtti.

Bunun, yüzlerce medeniyete ev sahipliği yapmış kentin bir şansı olduğunu vurgulayan Topbaş, çalışmaların da bu nedenle geciktiğine işaret ederek, ''Varsın, bizim metromuz biraz geciksin. 1-2 yıl gecikti zaten. Marmaray'ın tamamlanma tarihi 2009'un sonuydu, 2010'un sonlarına kaldı ama bunun sonunda biz çok ciddi değerler kazanıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*