Topbaş'tan su zammının ilk sinyali

Topbaş'tan su zammının ilk sinyali.28525
  • Giriş : 09.07.2009 / 17:52:00

İSKİ'nin su zammı talebiyle ilgili konuşan Kadir Topbaş, talebi meclisin değerlendireceğini söyledi. "Meclis nasıl karar verecek değerlendiriyoruz" diyen Topbaş, zamın ilk sinyalini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, KİPTAŞ tarafından Başakşehir bölgesinde yapılacak ''Metrokent'' projesinin tanıtımının ardından basın mensuplarının, ''İSKİ'nin su zammı teklifi''ne ilişkin sorularını cevaplandırdı.

İSKİ'nin geçen yıl su zammı talebini reddettiklerini hatırlatan Topbaş, İSKİ'nin atık suların kontrolü açısından, denizlere girilebilir bir kent yapma adına, derelerin ıslahları ve Melen Projesi'nin ikinci hattının getirilmesi konusunda yatırımlara devam etmesi gerektiğini söyledi.

Kadir Topbaş, ''İSKİ'den, gelecek kuşaklar ve yarınlarımız için İstanbul'un her yerinde, derelerin ıslahı yapılmış, temizlik yapılmış, biyolojik arıtma yapılmış ve kentin her noktasında denize girilebilir hale getirilmesini istiyorsak kaynağa ihtiyaç var'' diye konuştu.

İSKİ bütçesinin, ''İstanbulların bütçesi'' olduğunu vurgulayan Topbaş, vatandaşların ekonomik sıkıntısının da farkında olduğunu, bunu düşündüğünü ve düşünmek zorunda olduğunu belirtti.

Topbaş, ''Su zammı teklifini meclis değerlendirecek. Bir miktar belki olabilir mi bilmiyorum. Meclis nasıl karar verecek. Bir değerlendirme yapıyoruz. Veya diyeceğiz ki, (İSKİ kusura bakma. Sen yatırım yapma, ekonomik kriz var. Böyle devam etsin)'' dedi.

''Bu durumun seçimle ilgisinin bulunmadığını'' vurgulayan Topbaş, İstanbul'da Melen Projesi'nin ikinci etabının İSKİ tarafından yapılmasını talep ettiklerini bildirdi.

Topbaş, şu anda barajların dolu olduğunu, ancak gelecek yıl barajların ve iklimin ne durumda olacağını bilmediklerini ifade ederek, bu nedenle tedarikli ve hazırlıklı olma zorunluluğu bulunduğunu söyledi.

Kadir Topbaş, ''İSKİ, kendi hizmeti için buna ihtiyacının olduğunu ifade ediyor. Biz 2004'te barajlarımız dolu olduğu için ciddi bir indirim yaptık. İstanbul'un atık sularını biyolojik arıtma yapmadığımız zaman 100 yıl sonraki nesiller bu kentte Haliç gibi, Marmara'yı temizlemek için ciddi sorunlar yaşarlar. Bunların bugünden önüne geçmek lazım'' diye konuştu.
METROBÜS

Bir gazetecinin, ''metrobüs arızalarının devam ettiğini'' hatırlatması üzerine Topbaş, metrobüsün sürekli eleştirildiğine işaret etti.

Topbaş, metrobüsü kullanan halkın ve özellikle söz konusu aks üzerinde yaşayanların metrobüsten çok memnun olduğunu ileri sürerek, hatta günlük 750 bin kişinin taşındığını kaydetti.

Bir yoğunluğun olduğunu, araç sayısını attırdıklarına vurgulayan Topbaş, ''Sistem çok yoğun ve başarılı çalışıyor. Duraklarda yoğunluk var. Bunları biliyoruz. Onları istasyon haline getirme çalışmalarımız var. Sistem daha rahatlayacak. Metrobüsü doğru, başarılı ve örnek alınacak bir proje olarak görüyorum'' dedi.

Metrobüs hattının Beylikdüzü'ne uzatılmasıyla ilgili bir soru üzerine Topbaş, hattın Beylikdüzü'ne götürülmesinin, sistemin 51 kilometreye çıkması anlamına geldiğini, bunun gelecek yıl için gerçekleştirilmesinin planlandığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*