Topçu: Bosna'nın acısını paylaşıyoruz

Topçu: Bosna'nın acısını paylaşıyoruz.15000
  • Giriş : 11.07.2009 / 15:17:00

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Srebreniça'daki katliamında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi ve Bosnalıların acısını paylaştığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Türkiye'ye yapmadığı soykırım, işlemediği cinayetlerin hesabını sormaya ve parlamentolarında soykırım kararları almaya çalışanların, hür dünyanın gözü önünde cinayetler işlediğini ya da seyrederek ortak olduğunu savundu.

Topçu, Srebreniça katliamının 14. yılı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, 1995'te Avrupa'nın ortasında, Müslüman Boşnaklara karşı açık bir soykırım yapıldığını ifade etti. Birleşmiş Milletler (BM) gücünün güvencesiyle silahlarını teslim eden ve BM'ye güvenen Müslüman Boşnakların, evlerinden ve iş yerlerinden alınarak topluca katledildiklerini belirten Topçu, gözler önündeki katliamı BM gücünün önlemediğini savundu.

Srebreniça'daki katliamında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dilediğini ve Bosnalıların acısını paylaştığını belirten Topçu, şunları kaydetti:

''14. yılında bu katliamı bir kere daha nefretle kınıyorum. Bize yapmadığımız soykırımı işlemediğimiz cinayetlerin hesabını sormaya ve parlamentolarında soykırım kararları almaya çalışanlar hür dünyanın gözü önünde bu cinayetleri işlemişler ya da seyrederek ortak olmuşlardır.

Bu vesile ile Doğu Türkistan'da Cumhurbaşkanımızın ziyareti sonrası Uygur Türklerine yönelik kapsamlı, planlı olarak Çin Devletinin uyguladığı halen hür dünyaya rağmen ısrar ettiği politikasını şiddetle kınıyorum. Sayın Başbakanımızın bu hadiseleri soykırım olarak nitelendirmesini olumlu buluyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*