Topkapı Sarayı polemiği büyüyor

Topkapı Sarayı polemiği büyüyor.18295
  • Giriş : 16.10.2008 / 17:21:00

Prof.Dr. İlber Ortaylı'nın Tarih Vakfı'nı suçlmasana jet yanıt geldi. Vakıf yöneticileri Ortaylı'yı 'sorumsuzluk'la eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarih Vakfı'ndan yapılan açıklamada, tarihi Darphane binalarının yüzlerce sergiye, binlerce toplantıya ev sahipliği yaptığını ama bir kez olsun düğün ve benzeri organizasyon için kiralanmadığı belirtilerek, vakfın kullanımındaki bu binaların 2007 yılı başından bu yana mühürlü olduğu bildirildi.

Vakfın yazılı açıklamasında, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı İlber Ortaylı'nın bazı gazetelerde yer alan açıklamasının üzüntüyle karşılandığı kaydedildi.

“Bir tarihçi ve bilim insanının, üstelik de Topkapı Sarayı'nda idari sorumluluk alan bir insanın gerçeklerden bu kadar uzak, aklına ilk geleni araştırıp soruşturmadan söyleyebilmesinden ve suçlamalarda bulunabilmesinden utanç duyulduğu” ifade edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Defalarca yalanlanmış bir iddiayı, bu kadar ulu orta ve hiç sıkılmadan dile getirebilmesini ahlaki bir sorun olarak görüyoruz. Tarih Vakfı, kendisine Habitat zirvesi sırasında açılan iki sergi ve ardından İstanbul Müzesi'nin kurulması için tahsis edilen tarihi Darphane binalarının bir bölümünü, iki büyük serginin ardından 1996-2006 arasında kültürel etkinlikler için kullandı.
İstanbul Müzesi ise idari ve hukuki engellemeler nedeniyle açılamadı. Bu binalar yüzlerce sergiye, binlerce toplantıya ev sahipliği yaptı ama bir kez olsun düğün ve benzeri organizasyon için kiralanmadı. Üstelik Tarih Vakfı kullanımındaki bu binalar, 2007 başından bu yana mühürlü. Yani Tarih Vakfı, 2007 başından bu yana bu binalarda hiçbir şekilde yer almadı. Diğer binalardan bir bölümü Röleve ve Anıtlar Müdürlüğünün, kalanı da Damga Matbaasının kullanımında. Sayın Ortaylı'nın olup bitenden bu kadar habersiz olmasını, müzeciliğimiz ve Topkapı Sarayı için büyük şanssızlık olarak görüyoruz.”

EMRE KONGAR'I DA ELEŞTİRMİŞTİ

Prof. Dr. İlber Ortaylı Tarih Vakfı"nı da eleştirmişti. Kurucuları arasında bulunduğu Tarih Vakfı'nı işgalci olarak nitelendiren Ortaylı, eski Darphane binasını Tarih Vakfı'na veren Kültür Bakanlığı eski Müsteşarı Prof. Dr. Emre Kongar'a tepki gösterdi. Ortaylı, Topkapı Sarayı'nın bazı bölümlerinin 49 yıllığına Tarih Vakfı'na kiralandığına dikkat çekerek, "Tarih Vakfı burada işgalci konumunda. Ben de Tarih Vakfı'nın kurucuları arasındayım. Topkapı Sarayı'ndan çıkartmak için hukuki mücadele veriyorum. Ama hala çıkartamadım. Tarih Vakfı'nı oradan çıkartırsam orayı atölye olarak kullanacağım, Topkapı Sarayı'nda eşyaların tamir edileceği bir yer bulunmuyor" dedi. Tarih Vakfı'nın kendisine tahsis edilen bölümü düğünlere kiraladığını belirten Ortaylı, "Çırağan Sarayı çok pahalı olduğu için burayı tutamayanlar Topkapı Sarayı'nda Tarih Vakfı'na tahsis edilen bölümü tutuyorlar. Topkapı Sarayı'nda ucuza düğün yapıyorlar. Orayı İstanbul Müzesi yapacaklarmış. Koskoca İstanbul Müzesi oraya sığar mı? Burası sarayın bir parçasıdır" dedi.

Topkapı Sarayı'nın Tarih Vakfı'na Kültür Bakanlığı eski Müsteşarı Prof. Dr. Emre Kongar döneminde verildiğine dikkat çeken Ortaylı, "Emre Kongar 'Ben Müsteşarken' diye kitap yazdı ama kitabında bunlardan hiç bahsetmedi" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*