Toplu firar Belçika'yı karıştırdı

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Belçika'nın Flaman kesimindeki Dendermonde hapishanesinden haftasonu 28 mahkumun firar etmesi ülke gündemine oturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dendermonde Savcılığının bildirdiğine göre, firar eylemini başlatan hırsızlık ve gasptan hüküm giymiş iki mahkum önce hücre kapısını zorlayarak açmış ve bir gardiyanı kesici bir aletle rehin aldıktan sonra gardiyan odasında diğer gardiyanlardan hücrelerin anahtarlarını alarak onları odaya kilitledi. İki mahkum daha sonra diğer mahkumların hücrelerini açtı. Hapishane avlusundan çarşafları birbirlerine bağlayarak kaçmayı başaran 28 mahkumdan hepsinin Doğu Avrupa kökenli olduğu bildirilirken, dokuz mahkumun yakalandığı, diğerlerinin ise ülkelerine geri döndükleri tahmin ediliyor.

Firar etmenin yasal olarak suç sayılmadığı Belçika'da gardiyanı rehin almak suç kabul ediliyor. Ülkü tarihinde en büyük toplu firardan sonra şimşekleri üzerine toplayan Adalet Bakanı Lauretta Onkelinx kendi hükümetleri sürecinde hapishanelerin iyileştirilmesinin had safhaya ulaşdiğini belirtirken, haddinden fazla dolu olan hapishanlerin ıslahına çalıştıklarını ifade etti. Firar olayını değerlendirmekten şimdilik kaçınan Adalet Bakanı başlattığı araştırmanın neticesine göre kamuoyu karşısına çıkacağını ifade etti.

Belçika hapishanelerinde aşırı doluluk nedeni ile personel ve gardiyanlar sık sık greve giderken, Dendermonde hapishanesinin eski bir hapishane olduğu ve yakın zamanda hücre kapılarının kilitlerinin değiştirilmesi düşünüldüğü ifade edildi. Bazı gazeteler ise firar eylemini kolaylaştıran hücre kilitlerinin bir demir parçası ile açılacak kadar eski olduğunu, yenilenmesi düşünülen hücre kilitlerin satın alınmış olduğunu fakat depolarda bekletildiğini yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious