Toplu görüşmelerde 2. tur yarın

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Yaklaşık 1,5 milyon memurun merakla beklediği memur sendikalarıyla hükümet arasındaki toplu görüşmelerin 2. turu yarın yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İlk görüşmede, memurların enflasyondan kaynaklanan 2006 yılı kayıplarının nasıl giderileceği konusu görüşülmüş, ancak herhangi bir anlaşmaya varılamamıştı. Tarafların yarınki görüşmede bu konuyu yeniden ele almaları bekleniyor.

Kamu İşveren Kuruluna başkanlık eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Haziran ayı itibariyle ortaya çıkan yüzde 2.38'lik enflasyon farkını ödeyeceklerini bildirmişti.

Şahin, memurların enflasyon farkından doğan kayıplarının, kamu işçilerinde olduğu gibi, 1 Temmuzdan itibaren ödenmesini önerdiklerini ifade etmişti.

Bu konudaki teklifini gözden geçiren Türkiye Kamu-Sen, son olarak enflasyonun yüzde 2.5'a ulaştığı Nisan ayından itibaren yüzde 2.38'lik farkın ödenmesini, Memur-Sen, 2006 Ocaktan itibaren gerçekleşen enflasyon oranı kadar maaşlara zam yapılmasını, KESK ise Ocak 2006'dan itibaren yüzde 10 ek zam verilmesini talep ediyor.

Görüşmede, bir önceki dönemde kararlaştırılan hususların uygulanmasının değerlendirilmesi de bekleniyor. Memurlara, 2006 yılı için hedeflenen yüzde 5 oranındaki enflasyon çerçevesinde, bu yılın birinci ve ikinci 6 aylarında yüzde 2.5 zam verilmişti. Toplu görüşmelerin 30 Ağustosa kadar tamamlanması gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious