Toplu görüşmelerde 4. tur başladı

Toplu görüşmelerde 4. tur başladı.14146
  • Giriş : 28.08.2008 / 11:46:00

Hükümet ile kamu çalışanları arasında yürütülen toplu görüşmelerin dördüncü turu başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakanlık Merkez Bina'da saat 11.00'de başlayan toplantıya hükümeti Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu temsil ediyor. KESK'in toplu görüşmeleri protesto ederek ilk günden masayı terk etmesi üzerine kamu çalışanlarını, Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen temsil ediyor.

15 Ağustos'ta başlayan toplu görüşmelerin bugünkü oturumunda mali ve sosyal haklar ele alınacak.

SENDİKALR UMUTLU

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, 7. dönem toplu görüşmelerde Hükümet'ten ''masada uzlaşma sağlanacak ciddi bir teklif beklediklerini'' söyledi.

Akyıldız, toplu görüşmelerin 4. turu için geldiği Başbakanlık Merkez Bina'da yaptığı açıklamada, artık mali ve sosyal haklarla ilgili değerlendirme yapabilecek noktaya geldiklerini ifade etti.

Taleplerini raporlar halinde sunduklarını dile getiren Akyıldız, önerilen 5 milyar 750 milyon YTL'lik kaynağın yetersiz olduğunu, bunun artırılmasını beklediklerini belirtti.

Toplu görüşme masasının, uzlaşma gayretleriyle anlam kazanacağını vurgulayan Akyıldız, kendilerinin bugüne kadar uzlaşma eğiliminde olduklarını ispatladıklarını, aynı gayreti siyasi iradeden de beklediklerini kaydetti.

Akyıldız, ''Siyasi irade eğer uzlaşmak niyetindeyse ek ödeme kararnamesinin masayı rahatlatmak üzere çıkarıldığını ispatlamak zorundadır. Bu yüzden masada ciddi bir uzlaşmanın sağlanabileceği teklifi bekliyoruz'' dedi.

Dün illerden başlayan yürüyüşlerinin devam ettiğini bildiren Akyıldız, bazı illerde yürüyüşlerinin valilikler tarafından engellenmek istendiğini söyledi. Akyıldız, dün 30 ilde başlayan bugün 80 ilde devam edecek yürüyüşle ilgili olarak valiliklerin, üyelerinin ''seyahat özgürlüğü ve demokratik haklarını engellememelerini'' istedi.

"RAMAZANDAN ÖNCE MÜJDE VERMEK İSTİYORUZ"

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da bugüne kadar taleplerini ortaya koyduklarını ve 1 Ocak 2009 itibarıyla en düşük devlet memuru maaşının ek ödeme dahil 1301 YTL'ye çıkarılmasını talep ettiklerini hatırlattı. Akyıldız, bunun 200 YTL'sinin ek ödeme diğer kısmının yüzdelik artış, taban aylığının yükseltilmesi, eş ve çocuk yardımının artırılmasından oluştuğunu söyledi.

Bugüne kadar söyleyeceklerini söylediklerini, artık Hükümet'in ne söyleyeceğini göreceklerini belirten Gündoğdu, ''Ramazana çalışanlara müjde vererek girmeyi önemsiyoruz. Bu müjdeyi de Hükümet'ten bekliyoruz. Beklentimiz, Hükümet'in teklifine, ek ödemelerdeki sıcaklık ve esnekliğe paralel bir yansımayı yapmasıdır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*