Toplu görüşmelerde üçüncü tur

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Memur sendikaları ile hükümet arasında yürütülen toplu görüşmelerin üçüncü turu bugün yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaklaşık 1.5 milyon memurun merakla beklediği memur sendikalarıyla hükümet arasındaki toplu görüşmelerin 3. turu bugün yapılacak. Görüşme, Başbakanlık Yeni Binada saat 14.00’te gerçekleştirilecek. Görüşmelerin 1. ve 2. turunda memurların enflasyondan kaynaklanan 2006 yılı kayıplarının nasıl giderileceği görüşülmüş, mutabakata varılamaması nedeniyle konunun sonraki toplantılara bırakılmasına karar verilmişti.

Taraflar ayrıca, 40+40 YTL’lik denge tazminatı uygulamasından kaynaklanan şikayetlerin değerlendirilmesi ve sözleşmeli personelin ücret skalasıyla ilgili Yüksek Planlama Kurulunun aldığı karar ve bu karar üzerine KİT yönetimlerinin uygulamalarına yönelik icraatların değerlendirilmesi için 2 ayrı komisyon kurulmasını kararlaştırmıştı.

Bugünkü görüşmede, memurların 2007 yılına ilişkin mali ve sosyal haklarının ele alınması ve konfederasyonlara, 52 kurum, kuruluştan görüş alınarak yeniden gözden geçirildiği belirtilen Kamu Personel Kanunu Taslağı’nın dağıtılması bekleniyor.

Memurlara, 2006 yılı için hedeflenen yüzde 5 oranındaki enflasyon çerçevesinde, bu yılın birinci ve ikinci 6 aylarında yüzde 2.5 zam önerilmişti. Ancak zam oranı ve ödeme takvimi konusunda anlaşma sağlanamamıştı. Toplu görüşmelerin 30 Ağustos’a kadar tamamlanması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious