Toplu görüşmelerde uzlaşma yok

  • Giriş : 30.08.2006 / 00:00:00

15 Ağustos’tan bu yana sürdürülen toplu görüşmelerde uzlaşma sağlanamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kamu-Sen, eylem kararı aldı. Hükümet, konfederasyonlara en yüksek memur maaşına yüzde 2,5 artı 2,5; en düşük memur maaşına da yüzde 4 artı 4 zam teklifi ile birlikte ikinci bir seçenek olarak da tüm personel maaşlarına yüzde 2,5 artı 2,5 zam ve döner sermayeden pay almayan 1 milyon 400 bin memura 20 artı 20 YTL denge tazminatı teklifi yaptı.

Kamu işveren temsilcisi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığında memur konfederasyonları Kamu-Sen ve Memur-Sen’in temsilcileri ile yeni başbakanlık binasında saat 10.00’da başlayan 6. ve son tur toplu görüşmeleri tamamlandı. Mali haklar konusunda tıkanan toplu görüşmelerde mutabakat zaptı imzalanmadan sona erdi.

Sonuçsuz olarak tamamlanan görüşmeler sonrasında açıklama yapan Bakan Şahin, konfederasyonlarla yapılan 6 turlu toplu görüşmelerde kamu çalışanlarının gündeminde olan herşeyi konuştuklarını belirterek, görüşmelerin mutabakatla sonuçlanmamasından üzüntü duyduğunu ifade etti.

Hükümet olarak memurların enflasyondan etkilenmemelerine ve alım güçlerinin düşmemesine özen gösterdiklerini kaydeden Şahin, memurlara öngörülen enflasyon hedefinin üzerinde zam teklifinde bulunduklarını söyledi. Toplu görüşmelerde hükümetin memurlara yapabileceği nihai son iki alternatifli zam teklifini açıklayan Şahin, "İlk teklifimiz en yüksek memur maaşına ilk 6 ay yüzde 2,5, ikinci 6 ay yüzde 2,5 olmak üzere toplam yüzde 5,1 zam; en düşük memur maaşına ise ilk 6 ayda yüzde 4 ikinci 6 ayda ise yüzde 4 olmak üzere toplam yüzde 8,2 zam. İkinci alternatifimiz ise tüm personele yüzde 2,5 artı 2,5 olmak üzere toplam yüzde 5,1 zam; ayrıca 1 milyon 400 bin memur için de 20 artı 20 YTL olmak üzere toplam 40 YTL’lik denge tazminatı teklifini yaptık. Özellikle denge tazminatı ile birlikte en düşük memurun maaşı yüzde 13,6 oranında artacak ki bu hedeflenen enflasyonun çok üzerinde olacak. Bu yıl sonunda 2006 yılı bütçesinde memurlara ayırdığımız pay yüzde 26,5 olacaktır. Bu oran 2007 yılında yüzde 31 olacak. Önemli miktarda artış olacak. Bunlar makul tekliflerdi, keşke kabul etselerdi." diye konuştu.

Şahin, memur konfederasyonlarının önerdiği en düşük memur maaşının 1023 YTL olması teklifinin bütçeye 15 milyar 808 milyon YTL’lik bir yük getireceğinin hesaplandığına dikkat çekerek, "Bizim 2007 yılı bütçesinde yatırıma ayırdığımız bütçe 16,5 milyar YTL. Bu biz Türkiye’de 2007 yılında yatırım yapmayacağız anlamına gelir. Türkiye’de sadece memurlar yaşamıyor. Bunu kendilerine izah ettik. Bu bizim şahsi paramız değil. Bu Türkiye’nin parası; hesaplı kitaplı kullanmak zorundayız" dedi.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 780 YTL OLACAK

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Şahin, hükümet olarak sundukları iki alternatifli tekliften içerisinde denge tazminatının olduğu teklife sıcak baktıklarını, bu seçeneğin düşük maaşlı memurların maaşını daha fazla artırdığını söyledi. 2006 yılının ilk 6 aylık enflasyon farkı olan yüzde 2,38’lik farkı temmuz ayından itibaren vereceklerini belirten Şahin, 2006 yılında ikinci altı aydaki enflasyon farkının yüzde 2,5’ten fazla çıkması durumunda 2007 Ocak ayı itibariyle bunu da memur maaşlarına yansıtacaklarını kaydetti. Şahin, tüm bunlarla en düşük alan memur maaşının daha 6 ayda yüzde 13,6’nın üzerinde yüzde 15 seviyelerinde olacağını söyledi. Yapılacak maaş zam artışlarıyla evli olmayan en düşük maaşlı bir memurun 780 YTL, aile yardımı alan memurunsa 875 YTL alacağını ifade eden Şahin, bunun da düşük maaşlı memura 100 YTL’nin üzerinde zam anlamına geldiğini belirtti.

Şahin, açıkladıkları teklifin hükümetin en son teklifi olduğunu belirterek, "2 kere 2, 4’tür. Biz rakamları eğip bükemeyiz" dedi. Konfederasyonların, hükümetin teklifinde katı olduğu ve hiç pazarlık yapmadığı yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Şahin, hükümetin 2007 yılı bütçe dahilinde verebileceği rakamları pazarlık şekliyle değil direkt olarak açıkladığını, bunun konfederasyonlar tarafından bir katılık olarak algılanmış olabileceğini dile getirdi.

AKYILDIZ’IN MİTİNG KONUŞMASINDAN BAŞBAKANIMIZ ÜZÜNTÜ DUYMUŞTUR

Bundan sonraki sürecin konfederasyonların Uzlaşma Kurulu’na gitmesiyle devam edeceğini ve Kurul’un hazırlayacağı rapor üzerinde kendisinin konfederasyonlarla tekrar görüşeceğini hatırlatan Şahin, "Burada bir mutabakat sağlanırsa bir mutabakat metni imzalanabilir. Bu olmazsa kanun ve Anayasa insiyatif yetkisini Bakanlar Kurulu’na vermişitir" diye konuştu.

Şahin, konfederasyonların yapacakları eylemlerin kendilerinin demokratik hakları olduğunu belirterek, "Ancak memurların eylemlerinde neleri yapıp neleri yapamayacakları bellidir. Geçtiğimiz cumartesi günü Kamu-Sen’in mitinginde Sayın Bircan Bey, bir sendika başkanı değil bir parti lideri gibi konuştu. Yaptığı konuşma suçtur; bir disiplin suçudur. Başbakanımız bu ifadelerden üzüntü duymuştur. Siyaset yapmak isteyen memurluktan istifa ederek, sempatisini duyduğu partiden siyaset yapabilir. Aksi takdirde sadece zarar verirsiniz. Kendisini dostça uyarıyorum. Yasadışı davranışlarda bulunursa memurlarımız ve kendisi zarar görür" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious