Toplu görüşmelerin son turu başladı

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Hükümetle memur konfederasyonları arasında yapılan toplu görüşmelerin 6. ve son tur görüşmeleri başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in Kamu İşveren Başkanlığını yaptığı, Yeni Başbakanlık'taki toplu görüşmelere kamu çalışanlarını temsilen Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen katılıyor.

Görüşmeler öncesinde ilk olarak Başbakanlığa gelen Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, toplu görüşmelerin uzlaşma ile sonuçlanması hedefiyle masaya oturacaklarını söyledi. Hükümetin 4 yıldır söylediği "Memurun cebini rahatlatacağız" sözünü tutmasını isteyen Akyıldız, "Kamu Çalışanlarının talepleri kamuoyu tarafından kitle olarak desteklenmektedir. Çünkü memura yapılacak zam piyasayı canlandıracaktır. En düşük memur maaşını bin 23 YTL'ye çekilmesini siyasi iradeden bekliyoruz. Biz masadan sonuç almak için görüşmeleri sonuna kadar sürdüreceğiz. Siyasi iradeden kamu çalışanlarının beklentilerine cevap verecek bir teklif bekliyoruz, aksi halde neler olucağını Cumartesi günü gösterdik. Eğer siyasi iradenin başı ağrıyacaksa ağrıyacaktır. Toplu görüşmelerin uzlaşma ile sonuçlanmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Akyıldız, hükümetin yüzde 4'lük teklifle gelmesi durumunda bunu teklif olarak kabul etmediklerini daha önce açıkladıklarını hatırlatarak, "Hükümet masaya samimi gelirsi bin 23 YTL de esneme olur. Ancak yüzde 4'ü yüzde 5 yaparak gelirlerse burada esnemeden söz edilmez" dedi.

Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu da, son görüşmelerde ağırlıklı olarak mali konuları görüşeceklerini ve bir sonuç almayı hedeflediklerini belirterek, "Bizler burada ortaoyunu oynamıyor; tiyatro da yapmıyoruz. Ne kadar ciddi olduğumuzu bu zamana kadar gösterdik. Muhattabımız devlettir; bizlerde memuruz. Bize yakaşır şekilde masaya oturuyoruz. Devlet memurunun onuruna layık maaş vermelidir" diye konuştu.

Kamu çalışanlarının lehine mücadele ettiklerini ifade eden Aksu, memura yapılacak zammın tüccara ve esnafa gideceğini, bunun da yine bütçeye vergi ve KDV olarak döneceğine dikkat çekti. Aksu, memurlar kadar emeklilerin de çok ciddi sıkıntılar yaşadığını, masada bunun da dikkate alınmasını isteyerek, sözlerini, "Devlet memurunu üzmesin emeklilerini ağlatmasın" diyerek tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious