Toplu iftar uygulaması okyanuslar aştı

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Sydney'in ve Avustralya'nın en büyük camilerinden biri olan Auburn Gelibolu Camii bu yıl toplu iftar uygulamasını başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'de başlayan iftar çadırına benzer bir uygulama Avustralya'da da gerçekleşti ve ilk günden itibaren sadece Gelibolu Camii'nin olduğu bölgeden değil, Sydney'in uzak semtlerinden de topluca iftar yapma ve Ramazan havasını solumak isteyenlerin ilgisinin arttığı görüldü.

Gösterilen ilgiden dolayı memnun olan Auburn Cami Türk İslam Derneği Başkanı İbrahim Din, "Her iftarın tüm masraflarını bir vatandaşımız üstlenmek istedi ama haftada üç gün olduğu için ve iftar vermek isteyen çok olduğu için bazılarına sıra gelmedi. Bu sebepten bazı iftarları birden fazla vatandaşımıza pay ettik. Gelecek yıl her gün iftar vermek istiyoruz inşallah" diyor

NEREDEN NEREYE...

Avustralya'ya ilk gelen Türklerden bazıları dinle ilgilerinin olmamasıyla övünüyorlardı. Hatta ramazan ayı geldiğinde "Oruç, okyanusları aşıp buraya kadar gelemez" diyecek kadar dinle alakaları yoktu.

Yıllar geçti. Batı toplumlarında görülen her türlü "özgürlüğü" tadan bu insanlar daha sonrasında ya sıhhatlerinden oldular veya ailelerini kaybettiler, ya da çocuklarını uyuşturucu batağında yitirdiler. Bazıları ise düştükleri boşluğu dolduracak hiçbir şeyin olmadığını görünce "Türkiye'de bıraktıklarını sandıkları" dinlerini hatırlayıp sarıldılar.

O günlerde yaşanan bir olay, Türklerin dinlerinden ne kadar uzak kaldıklarını özetliyor. 1970'li yılların başlarında Sydney'de bir fabrikada Türkler çalışmaktadır. Ramazan ayı gelmeden birkaç gün önce üç Türk işçi oruç tutmak için vardiyalarını değiştirmek isterler ve bunun için başlarındaki Türk şefe durumu söylerler. Kendisi oruç tutmadığı bilinen şef yardımcı olmadığı gibi epey de aleyhte laf söyler. İşçiler son olarak bir üst amire gidip durumu anlatırlar. Macar olan amir işçileri alıp fabrika sahibine götürür. Avustralyalı fabrika sahibi onları dinledikten sonra vardiyayı değiştirir ve üstelik bir de namazlarını rahat kılabilecekleri yer ayarlar ve diledikleri zaman dinlenebilmeleri için gerekli talimatı verir.

İlginçtir, Türk şef bu üç işçiye sürekli engel olmaktan geri durmaz ama her seferinde patron tarafından terslenir.

Neticede Ramazan ayı bitmektedir. Üç işçi Macar amire "Biz, bir aylık oruçtan sonra bayram yaparız. Bize üç günlük ücretsiz izin verir misiniz?" diye müracaatta bulunurlar.

Bu isteği ilginç bulan amir ise yine onları fabrika sahibine götürür. Patron, işçilerin isteğini makul karşılar ve üstelik onlara ücretli izin verir.

İşçilerin bayram süresince izinli olduğunu ve üstelik ücretlerinin de devam edeceğini öğrenen diğer Türk işçiler idareye başvurur ve "Biz de Müslümanız. Biz de bayram da izin kullanmak istiyoruz?" derler.

Bunun üzerine Macar amir ve patron onlara, "O üç işçi dinlerinin gereği olduğunu söyleyerek bir ay boyunca oruç tuttular. Bu yüzden de bayramı ve izni hak ettiler. Sizin hiçbiriniz böyle bir şey yapmadı, size ne diye izin vereceğiz?" diyerek, ücretsiz de olsa izin vermediler.

Bu olayı yaşayan ve aktaran bir Türk, "Yıllar önce işçilerin oruç tutmaması için uğraşan şef daha sonra beş vakit namazını kılan insan oldu. Yıllar insanlara hayatın ne kadar boş olduğunu acı da olsa gösteriyor. Ama, şanslıymış, en azından ölmeden önce oruç dahil ibadet edebilmesi kısmet oldu" diyor.

Bugün Avustralya'da Müslüman toplumun dünya genelinde yaşanan terör kıskacından dolayı bazı sıkıntılar olsa bile insanların özellikle oruç tutma gibi dini vecibelerini yerine getirmelerinden rahatsız olanlar yok. Üstelik yardımcı olanlar, anlayış gösterip yanında bir şey yememeye dikkat eden Avustralyalılar çok.

Avustralya'daki Türk toplumu arasında, özellikle gençler arasında kendilerinden önceki büyüklerinin yaşadıklarından ibret alarak oruç tutma, cuma namazına gitme gibi dini vecibelerini yerine getirmeye gayret sarf edenlerin sayısı artıyor. Böyle gençlerin suça karışmamaları sebebiyle Avustralyalı yetkililer memnuniyetlerini dile getiriyorlar.

Avustralya'daki Türk gençleri, Türkiye'de yaşanan bazı olaylara iki ülkedeki kıyaslamayı yaparak akıl erdiremiyorlar...

Toplu iftar uygulaması bu yıl Auburn Gelibolu Camii'nde başladı. Gelecek yıl New South Wales Eyaleti'nde (Yeni Güney Galler Eyaleti) bulunan altı Türk camisinde de iftar verilmesi için şimdiden kollar sıvandı bile...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious