'Toplu sözleşme takip çadırı'

'Toplu sözleşme takip çadırı'.5717
  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Memurlar, hükümetle yürüttükleri pazarlıkları çadırdan takip edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Kamu Sen, hükümetle memurlar arasında bugün başlayan toplu pazarlık sürecini İstanbul'da kurduğu "Toplu Sözleşme Takip Çadırı"ndan izleyecek. Başbakanın sözünde durmasını isteyen memurlar, ev kiralarını dahi ödeyemediklerini sembolize etmek için sırtlarında yatak yorganla eyleme katıldı.

Türkiye Kamu Sen'e bağlı memurlar, Fatih Aksaray Metrosu girişinde "Toplu Sözleşme Takip Çadırı" kurdu. Hükümetle memurlar arasında bugün başlayan toplu pazarlık sürecini kurdukları çadırdan dakika dakika takip etmeyi planlayan memurlar, konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Çadırda memurların 24 saat boyunca takipte olacağını kaydeden Türkiye Kamu Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan, kamu çalışanlarının içinde bulunduğu durumu basın mensuplarına özetledi. En düşük devlet memurunun 648 YTL maaş aldığını ifade eden Bostan, " En düşük maaşla geçinen kamu çalışanı aç. Ortalama maaş alanı ise maaşının yüzde 91'ini barınmaya harcamaktadır. Kamu emeklilerinin durumu ise daha da vahimdir." dedi.

Hanefi Bostan, toplu pazarlıktaki taleplerini ise şöyle sıraladı; "Grev, toplu sözleşme ve yönetime katılma hakkını içeren sendikal hakların verilmesini, geçmiş yıllara ait kayıplarının karşılanmasını, önceki yıllarda mutabık kalınmasına rağmen hükümet tarafından yerine getirilmeyen hakların verilmesini, denge tazminatının uygulanması konusunda ortaya çıkan aksaklık ve dengesizliğin giderilmesini, en düşük devlet memuru maaşının yıl sonu itibariyle bin 23 YTL'ye çıkarılmasını, KEY hesaplarında biriken paraların gerçek değeri üzerinden hesaplanarak kamu çalışanlarına verilmesini istiyoruz"

Kamu çalışanlarının başbakandan 3 yıl önce verdiği sözü yerine getirmesini beklediğini kaydeden Bostan, " Başbakan kamu çalışanlarına 3 yıl beklemelerini ve 3 yıl içerisinde ekonomiyi düzeltip çalışanların talebini karşılama sözü vermiştir. Kamu çalışanları başbakandan verdiği sözü tutmasını istemektedir" diye konuştu.

Bu arada basın açıklamasına katılan memurlar yatak ve yorganlarını sırtlarına alarak içinde bulundukları durumu sembolize ettiler. Sırtında yatakla eyleme katılan bir memur, "Artık kira verecek gücümüz kalmadı. Mesaiden sonra sırtımıza yatağımızı yorganımızı alıp kalabilecek bir park bahçe arıyoruz" dedi.

26 Ağustos'ta binlerce memurun biraraya gelerek Ankara'da büyük bir miting yapacağını hatırlatan memurlar, herkesi bu eyleme destek vermeye çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious