'Toplu sözleşme' ve 'ek zam' eylemi

  • Giriş : 22.06.2006 / 00:00:00

Yol, Yapı, Altyapı, Bayındırlık ve Tapu Kadastro Kamu Emekçileri Sendikası'na üye bir grup kamu çalışanı, ücretlerine ek zam isteyerek, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na toplu sözleşme çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tombul, "Kamu görevlilerinin grev ve toplu sözleşme hakkı vardır. Bu hak engellenemez" dedi.

YAPI-YOL SEN'e üye yaklaşık 100 kamu çalışanı saat 12.45'de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı önünde toplandı. Eyleme katılan KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, "Bütün kamu kurum ve kuruluşlarında ücret adaletsizliği vardır. Bu durumun düzeltilmesi gerekir. Enflasyon ve davalasyondan dolayı alım gücü her geçen gün azalmıştır." dedi. Tombul, ek zam taleplerinin gözardı edildiğini savunarak, "Grev ve toplu sözleşme hakkımız vardır. Bu hakkı elimizden alamayacaklar" şeklinde konuştu.

Grup adına basın açıklaması yapan YAPI-YOL SEN Genel Sekreteri Bahri Yıldırım ise ücretlerine zam yapılmasını istedi. Yıldırım, grev ve toplu sözleşme haklarının olduğunu, bu haklarının engellenmemesi gerektiğini ifade etti.

"Toplu sözleşme hakkımızı kullanacağız", "Ücrete adalet istiyoruz" yazılı dövizler açan grup, yer yer "Sadaka değil toplu sözleşme", "Devlet güdümlü sendikaya hayır" diye slogan attı.

Sendika üyeleri, Bayındırlık Bakanlığı'nı toplu sözleşmeye davet eden dilekçelerini, Bakanlığın "Gelen Evrak Şefliği"ne bıraktı.

Emniyet önlemlerinin alındığı eylem olaysız sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious