Toplu sünnetlerde AİDS riski

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Dr. Selim Kurtoğlu, HİV/AİDS hastalığının cinsel ilişki yoluyla birlikte toplu sünnetlerde çok sayıda çocukta kullanılan steril setler, diş fırçası, jilet, ustura gibi malzemelerle de bulaşabildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, '1 Aralık Dünya AİDS Günü' nedeniyle Doç. Dr. Orhan Yıldız ve Dr. Kubilay Uygur ile ortak bir açıklama yaparak çağın hastalığı olarak nitelendirilen AİDS'in özelliklerini anlattı. AIDS'in bulaşıcı bir virüs hastalığı olarak tanımlandığını belirten Kurtoğlu, hastalığının mikrobunun ise HIV adı verilen virüs olduğunu ifade etti.

Hastalığın isminin son dönemde HİV/AİDS olarak değiştirildiğini belirten Kurtoğlu, "HIV, girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip yok eder. Direnci azalan vücutta, HIV'in etkisi yanında, çeşitli mikroplar (bakteri, mantar, virüs, prozoton) deri, solunum, sindirim ve merkez sinir sistemi gibi muhtelif doku ve organlara yerleşip hastalıklara neden olurlar. Ayrıca vücutta bazı kanserler oluşabilir. HIV bulaştıktan sonra, kişinin yaşam koşullarına ve vücut direncine göre, AIDS hastalığı belirtileri 3-12 yıl, hatta daha uzun süre sonra ortaya çıkar. AIDS'in tedavisi için yeni ilaçlar bulunmuş ve kullanılmaya başlanmıştır. Üç ilacın birlikte kullanımı ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak ilaçlar çok pahalıdır. " dedi.

AİDS hastalığının kan, cinsel ilişki ve anneden bebeğe olmak üzere üç yolla bulaştığını anlatan Kurtoğlu, "Kontrolsüz kan nakli, kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş; şırınga, iğne, cerrahi aletler, diş hekimliği aletleri, dövme aletleri, akupunktur, iğneleri, jilet, makas gibi tüm kesici ve delici aletler ile bulaşma olabilmektedir. Toplu sünnetlerde, her çocuğa ayrı steril set kullanılmamakta, işlem esnasında aynı set 30-40 çocuğa kullanılmakta. Bu da muhtemel hastalıkların bulaşma riskinin zincirleme olarak çocuklara taşınmasını beraberinde getirmektedir. Bu yönüyle toplu sünnetler ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu amaçla yapılan toplu sünnetlerin, gelecek nesilleri ciddi sağlık tehdidiyle karşı karşıya bırakıyor." diye konuştu.

"AİDS ANNEDEN BEBEĞE BULAŞIR"

HIV'in hasta veya taşıyıcı anneden bebeğine gebelik, doğum veya emzirme sırasında bulaşabileceğini de belirten Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, "HIV pozitif kadının doğuracağı çocuğa HIV'in geçme oranı yüzde 30 kadardır. Sütle geçebilme oranı fazla olmamakla birlikte hasta annelere emzirme önerilmez." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious