'Toplu taşıma araçlarını kullanın'

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Papa 16. Benedict'in İstanbul ziyareti için alının tedbirlerin provasının üçüncü gününde Papa'nın ayin yöneteceği Saint Espirit Kilisesi'nde iceleme yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Celalettin Cerrah, Papa 16. Benedict'in ziyareti için alınan tedbirleri gözden geçirmek için yapılan provalar kapsamında öğle saatlerinde Harbiye'deki Saint Espirit Kilise'sine geldi. Makam aracı yerine bir minibüsle gelen Cerrah'ı kilisenin bahçesinde Vatikan İstanbul Temsilcisi George Marovithc karşıladı. Cerrah, basına kapalı olarak kilisenin bahçesinde Marovithc ile bir süre görüştükten sonra alınan tedbirleri hakkında bilgi aldı. Daha sonra basın mensupları dabahçeye alınarak görüntü alınmasına izin verildi. Marovithc, Cerrah'ı basın mensuplarının sorularını cevaplamak için Türk dostu olarak bilen Papa 23. Paul'un heykelinin önünde davet etti. Cerrah heykelin önünde değilde yakınında durarak basın mensuplarının sorularını yanıtlarken Marovithc açıklamasını, Papa 23. Paul'un heykelinin önünde yaptı.

Marovithc, 23 Paul'un 1935 yılından 1945 yılına kadar Türkiye'de yaşadığını ve Türkleri yakından tanıdığını söyledi. Türkiye'de yaşadığı sırada Paul'un Papa olacağını bilmediğini aktaran Marovithc,ıÜü Papa 23. Paul'ün günlüğünde "Ben Türkleri seviyorum ve uygarlık önünde onların önemli yeri olduğuna inanıyorum." diye yazdığını dile getirdi. Papa 23. Paul'un heykelinin İtalya'da yapılarak Türkiye'ye geterildiğini ifade eden Marovithc, heykelin açılışının ziyaret için gelecek olan Papa 16. Benedict tarafından gerçekleştirileceğini kaydetti. Sizlere bütün kalbimizle teşekkür ediyoruz, sizlere dua ediyoruz. Çünkü Papa'yı en iyi şekilde karşılamak için çok çok bir düzen yapılmıştır. Türkiye burada konukseverliğini ispatlıyor. Hepinize teşekkürler. En büyüğünden en küçüğüne kadar Allah sizlerden razı olsun. " şeklinde konuştu.

Marovithc ayrıca, Papa 15. Benedict'in heykelini tamir ettiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a ve Vatinkan İstanbul Temsilciliği'nin çevresinin bakımını ve onarımını yaptıran Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e teşekkür etti.

Celalettin Cerrah ise, basın mensuplarının alınan tedbirlere ilişkin sorularını cevapladı. Bugün Papa'nın ziyareti için yapılan provaların üçüncüsünü gerçekleştirdiklerini aktaran Cerrah, "Arkadaşlardan birifing alıyorum. Herhangi bir eksiklikleri yok. Bütün tedbirlerini almış arkadaşlarımız. Yarın da misafirimizi bekleyeceğiz. Edindiğimiz bilgilere göre beklediğimiz herhangi bir toplumsal tepki yok." diye konuştu.

Demokratik kurallar içindeki tepkilere yapacak birşeyleri olmadığını belirten Cerrah, yasal olmayan tepkilere ise gerekli olan işlemin yapılacağını aktardı. Cerrah, "Misafirimizi en iyi ekilde ağırlamaya çalışıyoruz. Her türlü tedbirimizi aldık. Herhangi bir sıkıntımız yok. Ara sokaklarda da haddinden fazla sivil uzmanlarımız var." dedi. Cerrah Papa'nın programlarını takıp edecekleri basın mensuplarının da Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından verilen kartlara sahip olmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Trafik konusunda İstanbullu'ları uyaran Cerrah, "Vatandaşlar mümkün mertebe toplu taşıma araçlarını kullansınlar. Tek başına binek araçları tercih etmesinler. Ya komşularını ya arkadaşlarını beraberlerine alsınlar ve tek başına trafiğe çıkmasınlar. Üç gün trafiği mümkün mertebe kullanmamağa çalışalım, toplu taşıma araçlarını kullanalım." şeklinde konuştu.

Öte yandan, Vatikan İstanbul Temsilciliği'nin bulunduğu sokağın girişinde güvenlik önlemi alan polis, sokağa araç girişine izin vermezken yaya olarak girenlerin kimlikleri kontrol edilip üzerleri arandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious