Toplu ulaşımda dev adım

Toplu ulaşımda dev adım.14791
  • Giriş : 08.09.2008 / 10:37:00

Topkapı-Zincirlikuyu metrobüs hattının deneme seferi gerçekleştirildi. Avcılar ile Zincirlikuyu arasındaki mesafeyi 38 dakikaya indiren hat, bugün hizmet vermeye başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avcılar-Zincirlikuyu arasını 38 dakikaya indirecek hattın deneme seferi dün Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımı ile gerçekleştirildi. Metrobüs yolculuğunun, konforlu, kaliteli, klimalı ve keyifli olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 276 milyon YTL'ye malolan Avcılar-Topkapı ve Topkapı-Zincirlikuyu hattının ardından, Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme arasındaki 3'üncü hattın da ihalesinin tamamlandığını ve 200 gün içerisinde hizmet vermeye başlayacağını açıkladı.
Metrobüs, bugün okulların açılmasıyla birlikte yolcu taşımaya başlayacak

276 MİLYON YTL'YE MALOLDU

Avcılar son duraktan, gazeteciler ve belediye bürokratlarıyla birlikte deneme seferi için otobüse binen Topbaş, yol boyunca gazetecilere metrobüs hatlarıyla ilgili bilgi verdi. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında hizmete sokulan 19 kilometrelik Avcılar-Topkapı hattından sonra, Topkapı-Zincirlikuyu arasındaki 10.5 kilometrelik ikinci hattın 77 günde tamamlandığını belirten Topbaş, her iki hattın toplam 276 milyon YTL'ye malolduğunu söyledi.

AVCILAR-ZİNCİRLİKUYU 38 DAKİKA

Metrobüsle, Avcılar-Zincirlikuyu arası ulaşımın 38 dakikaya indiğini ifade eden Topbaş, "Biz kaliteli ve konforlu bir yolculuk imkanı sunuyoruz. Vatandaşlar, 'eskiden biz özel araçtakilere imrenirdik. Şimdi onlar bize imreniyor. Biz VİP yolcular olduk' diyorlar. Yolda geçen 3 saatlik zaman israfını ortadan kaldırdık. İşadamları da artık servisleri metrobüs duraklarına kadar koyacaklarını söylüyorlar" dedi. İstanbul'a erişim konforu getirdiklerini söyleyen Topbaş, kentin ortasından toplu ulaşım için ana bir aks oluşturduklarını vurguladı.

200 gün sonra Anadolu Yakası'nda

Avcılar-Zincirlikuyu hattında, günde 400 bin yolcu taşınacağına işaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Zincirlikuyu-Sögütlüçeşme arasındaki üçüncü etabında ihalesini tamamladıklarını ve seçimden önce metrobüsün Asya yakasına geçeceği müjdesini verdi. Metrobüsün 11 kilometrelik ve 9 duraktan oluşan üçüncü etabının 200 günde tamamlanması ve 90 milyon YTL'ye malolması planlanıyor.

Buzlanmaya karşı yol alttan ısıtılacak

Toplam 25 duraktan oluşan Avcılar-Zincirlikuyu hattı üzerine dökülen asfaltın, kış aylarında buzlanmaması için alttan ısıtma sistemi bulunuyor. Hattın Kozyatağı ve Beylikdüzü'ne ulaşması ile birlikte günlük yolcu kapasitesinin, 1 milyon 200 bine çıkacağı he-saplanıyor. Proje çalışmaları devam eden Avcılar-Beylikdüzü güzergahı ile Harem-Kozyatağı güzergahının her biri yaklaşık 10 km uzunluğunda olacak ve 9'ar istasyonu bulunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*