Toplum destekli polis, suç oranlarını yüzde 53 azalttı

Toplum destekli polis, suç oranlarını yüzde 53 azalttı.50718
  • Giriş : 30.01.2008 / 11:48:00

Toplum destekli polislik uygulamasından sonda Bursa'da suç oranlarında yüzde 53'lük bir azalma yaşandığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği, tarafından 2006 yılından sonra uygulanmaya başlanan programdan sonra suç orarlarında yüzde 53 oranında azalma meydana geldiği kaydedildi. Suçla mücadele ve suçu önlemede yeni bir açılımı ifade eden Toplum Destekli polislik felsefesi ile suçun önlenmesinde sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığı, bu nedenle suçun ortaya çıkmasında pay sahibi olan tüm kesimlerin katılım ile en sağlıklı sonuca ulaşılabilecek sosyal metotların devreye sokulması amaçlanıyor.

Türkiye genelinde emniyet teşkilatını toplumla barışık ve başarılı bir çizgiye taşımak amacıyla 10 pilot ilde uygulamaya konulan 'Toplum Destekli Polis' uygulaması ile suç oranlarında büyük bir azalma meydana gelirken, vatandaşlarda da suç ve suçlulara karşı büyük bir bilinçlenmenin önü açılmış oldu. Şu an itibari ile 25 ilde uygulanmakta olan toplum destekli polis programı, Mart ayı itibari ile 50'ye çıkarılıp, 2009'da ise tüm illerde uygulanmaya konulacak.

Bursa'da da ilk kez Nilüfer ilçesinde kurulan Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği, bu kapsamda yaptığı uygulamalar sonrasında Bursa'da suç oranlarının önünü büyük oranda aldı. Toplum destekli Polislik Amiri Bülent Kaplan, program dahilinde ilk önce problemin tespitini yaptıklarını, ardından ise sorunu çözme yoluna gittiklerini bildirdi. Bursa'da ilk toplum destekli polislik büro amirliğini Nilüfer'de kurduklarını belirten Kaplan, "Nilüfer'de ki merkezimizde şuan itibari ile 30 kişi çalışmakta. Bir ay önce ise Yıldırım ilçesinde yeni büromuzu açtık. Orada ise 35 kişi çalışmakta. Osmangazi'de ise 2008 yılında büro açmayı düşünüyoruz." dedi.

Suçu tespit kapsamında Nilüfer ilçesinde evden hırsızlıkların fazla olduğunu kaydeden Kaplan, "Bizler bu kapsamda insanların kapısına kadar giderek toplu olarak yapacağımız toplantılara davet ettik. Yaptığımız toplantılarda ise yaşanan hırsızlıklara karşı alınacak önlemleri ve olası vakalarda nasıl davranmaları gerektiğini anlattık. Bu çalışmalardan sonra hırsızlık oranlarında büyük oranda azalma gözlendi." dedi.

2006 yılından beri 102 toplantı gerçekleştirip, bin 6 kez ise mağdur destek programı uyguladıklarını anlatan Bülent Kaplan, bu toplantılara 10 bin'in üzerinde kişinin katıldığı vurgulayarak, "Bu toplantılar sonrasında suç oranında yüzde 53'lük bir azalma yaşandı. Ayrıca insanların suç ve suçlulara karşı daha bilinçli bir hale gelmesi sağlandı. Nilüfer liçesinde şüpheli bir şahıs gezdiği zaman bir çok insan telefona sarılarak anında bizlere durumu bildirmekte." şeklinde anlattı.

Bülent Kaplan, Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği'nin 2006 yılından beri yaptığı çalışmalar sonrasında Bursa'da suç oranlarında yaşanan yüzde 53'lük azalmayla birlikte şu değerlere dikkat çekti: "Yalnızca Nilüfer ilçesinde 2006 ve 2007 yıllarını ilk 6 aylık dilimlerinde bakıldığında şu veriler karşımıza çıkmakta; 2006 yılında Nilüferde toplam olarak 1357 suç işlenirken, 2007 yılında yüzde 11'lik düşüşle bu oran 1217'da kaldı. Mala karşı 1008 olan suç oranı, yüzde 26 düşüşle 754'de kaldı. Genel hırsızlıkta 2006'da 860 iken, bu oran yüzde 28'lik düşüşle 624 olarak gerçekleşti. Evden ve işten hırsızlıkta ise 459 olan rakam, 2007'de yüzde 40'lık düşüşle 271 olarak gerçekleşti. Bursa genelinde ise toplam rakamlarda yüzde 53'lük bir azalma gerçekleşti."

Vatandaşların bu uygulamaya büyük destek verdiklerini açıklayan Kaplan, "Vatandaşlar bizi karşılarında görünce önce kamera şakası sanıyorlar. Polisin kendileriyle bu kadar yakından ilgileneceğine inanamıyorlar. Vatandaşlar ise bize 'Nedrede kaldınız, şimdiye kadar neredeydiniz' şeklinde sitemde bulunmaktan kendilerini alamıyorlar." dedi.

Programın sosyal sorumluk içerikli olduğunu kaydeden Kaplan, "Bu programda vatandaş odaklı hizmet sunma ve vatandaşın istediği gibi polis olma gayesi var. Bu program sosyal sorumluluk içerir. Bu sosyal bir zincirdir. Bu zincirin halkaları ise polisle birlikte, belediye, muhtar, aile ve bireylerdir." diye konuştu.

Özellikle Toplum Destekli Polis uygulamasından sonra polislere vatandaşın güveninin arttığını bildiren Bülent Kaplan, suça uğrayanların kaybının, suçu işleyenlerin karından kat kat daha fazla olduğunun altını çizerek, bir çok konuda olduğu gibi psikolojik ve ruhsal alanlarda yaşanacak çöküntülerinde hesaba katılması gerektiğini söyledi. Kaplan, sözlerini; "Sosyal faaliyetlerin yanısıra eğitimde de faaliyetlerde bulunmaktayız. Bu kapsamda 23 okulda suçların önlenmesi ve sosyal sorumluluk bilinci alanlarında seminer verdik. Ayrıca 22 defa veliler toplantısı düzenledik. Bunun yanısıra 27 defada derse girerek öğrencilere ders anlattık. Yine resmi kurumlarda 5 toplantı düzenledik." şeklinde noktaladı.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious