Toplum olarak kitap okuma alışkanlığımız çok düşük

  • Giriş : 13.01.2008 / 01:48:00
  • Güncelleme : 12.01.2008 / 21:52:03

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kurucu Genel Başkanı Araştırmacı- Yazar Mehmet Doğan, Türkiye'de kitap okuma oranın çok düşük olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

'Yabancılaşmaya direnenler- Mehmet Akif Ersoy, Nurettin Topçu, Necip Fazıl Kısakürek ve Mehmet Akif İnan' konulu konferans vermek üzere Erzurum'a gelen Mehmet Doğan, Üniversite Kitapevi'nde okurlarıyla bir araya gelerek sohbet edip kitaplarını imzaladı. Soru cevap şeklinde okurlarıyla sohbet eden Doğan, Türkiye'de kitap okuma geleneğinin yok denecek kadar az olduğunu söyledi. Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'de kitap okuma oranının onbinde 3 olduğuna dikkat çeken Doğan,"Ülkemizde 10 bin kişiden 3 kişi yılda 10 ve üzerinde kitap okuyorsa kitap kurdu sayılıyor." dedi.

1950'li yıllarda üniversite ve yüksek öğrenim gören öğrenci sayısının 10 bini bulduğunu dile getiren TYB Kurucu Başkanı Doğan,"195O'lerde 5 bin kitap basılıyordu ve okuyucu sayısı iyiydi. Bugün ise vakıf üniversiteleri dahil ülkemizde 100'e yakın üniversite var, yıllık kitap basımı 30-35 bin ama bin adet basan kitap iyi, 2 bin basan ise fevkalede sayılıyor. Kültür kitaplarının tirajının düşük olması düşündürücü." diye konuştu.

Basılan kitapların dağıtımında sorun yaşandığını ve okuyucunun da eline geçmediğini sözlerine ekleyen Doğan,"Kitap dağıtılmında sorun var. Kitapların ismini duyuyoruz ama onlara ulaşamıyoruz. Dağıtımda sorun var ve bu da ciddi boyutta"şeklinde konuştu.


(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious