Toplumlar nasıl duygusuzlaşır?

Toplumlar nasıl duygusuzlaşır?.10700
  • Giriş : 07.10.2008 / 10:54:00

Önce Bosna'da Müslümanarın, ardından Kosova'da Arnavutların Sırplar tarafından soykırımdan geçirilmesini televizyondan seyretmekle yetinen, tepkisiz ve sinmiş 'duyguötesi' toplum İstanbul'da mercek altına alınacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerika'nın dünya siyasetindeki konumu ve yakın dönem savaşlarına yönelik eleştirileri, İslam-Hıristiyan çatışmalarına getirdiği daha ılımlı yaklaşımlarıyla dikkat çeken ve Türkiye'de “Duyguötesi Toplum” ve “Uygar Barbarlık” isimli kitapları ile tanınan Prof. Stjepan Mestrovic, İlmi Etüdler Derneği'nin davetlisi olarak İstanbul'da bir konferans verecek.

1918 yılında kurulan Yugoslavya'nın kurucularından ve aynı zamanda ünlü bir heykeltraş olan Ivan Mestrovic'in torunu olan Stjepan Mestrovic, 1991 yılından beri Texas A&M Üniversitesi'nde Sosyoloji Profesörü olarak ders veriyor. Mestrovic'in ilgilendiği alanlar arasında sosyoloji teorisi, klasik sosyolojik düşünce, tıp sosyolojisi, zihinsel tedavi sosyolojisi, din sosyolojisi, zihinsel tedavi hukuku, postmodernzim, kültürel çalışmalar, Doğu Avrupa, Rusya ve Balkanlar bulunuyor. Mestrovic akademik çalışmalarının yanı sıra askeri mahkemelerde görülen çeşitli davalarda gözlemci sosyolog sıfatıyla katılmıştır. İnsanlık dışı muameleleriyle medyanın gündemine gelen Guantanamo ve Ebu Garib hapishanelerinde de gözlemci olarak bulunmuştu.

Çağdaş sosyal teorinin önde gelen isimlerinden olan 1991 yılından beri Texas A&M Üniversitesi'nde Sosyoloji Profesörü olarak ders vermekte olan Prof. Stjepan Mestrovic, İlmi Etüdler Derneği'nin “Duyguötesi Modern Batı ve Şiddet” başlıklı 2008-2009 Açılış Konferansının misafiri olacak. Yazar Yusuf Kaplan'ın takdimi ile gerçekleşecek konferans 09 Ekim Perşembe günü saat 18.00'de Altunizade Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek.

Mestrovic kongeransında batılı toplumları çözümlemek için kullandığı “duyguötesi toplum” ve “uygar barbarlık” kavramsallaştırmalarından hareketle batı toplumunun şiddet tasavvurunu ve bunun fiili yansımalarını analiz edecek. Önce Bosna'da Müslüman halkın, ardından Kosova'da Arnavutların Sırplar tarafından soykırımdan geçirilmesini televizyondan seyretmekle yetinen Batılı toplumlarını, tepkisiz ve sinmiş insanların çoğunluğu oluşturduğu bir toplum olarak tanımlayan Mestrovic Batılı toplumun bu noktaya nasıl geldiğini şöyle yorumluyor: "Olayların insanlarda kollektif bir coşku yarattığı, onları duygulandırdığı ve eyleme sevk ettiği zamanlar geçip gitmiş, duygular [tıpkı televizyon ekranlarındaki en trajik haberler sunulurken bile yapıldığı gibi] paketlenip [nasıl verilmek isteniyorsa öylece rötuşlanıp, cilâlanıp, tüketime] kullanıma sokulur hale gelmiştir. Çağımız insanı artık gerçek duygularını [öfkelerini veya acılarını, üzüntülerini veya sevinçlerini] yaşayamaz, onları eyleme dökemez; olsa olsa [televizyon ekranı aracılığıyla] bir duygu simülasyonu yaşayabilir."

Mestroviç, batılı toplumlarda meydana gelen kayıtsızlık, tepkisizlik durumunu "çağdaş Batı dünyasının ufkundan doğan, sentetik duyguların kültür endüstrisi tarafından geniş çapta güdümlendiği / manipüle edildiği yeni-Orwell'ci bir süreç" olarak tanımlıyorve şöyle açıklıyor: "Duygular, yeni bir entelektüel biçim alarak mekanikleşmiş, seri üretime ve melez duygulara dönüşmüştür. Uygun biçimde paketlendiği sürece her politika ya da olay kabul edilebilir hale gelmiştir. Eylem için gerekli olan akıl-duygu bağı kopmuştur. Öfke artık kollektif eyleme dönüşmeyecektir. Kuşku ve belirsizlik, duyguötesi entellektüellerin mihenktaşı olmuştur: Onlar her bakış açısını bilme ve hepsine karşı tavırsız kalabilme becerisini edinmişlerdir."

İLMİ ETÜDLER DERNEĞİ 2008-2009 AÇILIŞ KONFERANSI: DUYGUÖTESİ MODERN BATI VE ŞİDDET

Tarih: 09 Ekim 2008 Perşembe 18.00

Yer: Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi (Capitol Arkası)

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*