Toplumun tüm kesimleri cenazede

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in cenaze töreni, Türkiye'nin farklı kesimlerini bir araya getirecek. DSP ve CHP'nin yanı sıra Anavatan ve DYP'liler de törene geliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MHP'liler, Devlet Bahçeli'nin önderliğinde yerlerini alacak. Saadet Partisi, en üst düzeyde temsil edilecek. AK Partili bakan ve milletvekilleri de parti kongresine rağmen eski başbakanı uğurlamaya gelecek. Bazı grupların provokasyon hazırlığı yaptığı yönündeki iddialar ise tepki çekiyor. Siyasiler, 'sağduyu' çağrısı yapıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, "Siyasete nezaketi getiren insanı uğurlarken nezakette kusur etmeyelim." derken, kimsenin töreni ideolojik noktalara çekmemesi gerektiğini vurguladı.

Ecevit'in yarın yapılacak olan cenaze töreni için DSP Genel Başkanlığı, TBMM, Kocatepe Camii ve Devlet Mezarlığı'ndaki gerekli hazırlıklar yapıldı. Törenlerin iki önemli ayağı olan TBMM ve Kocatepe Camii'nde, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, eski cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel ve Kenan Evren, Başbakan Tayyip Erdoğan, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, Necmettin Erbakan, Yıldırım Akbulut, Tansu Çiller, Meclis Başkanı Bülent Arınç, eski Meclis başkanları, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, kuvvet komutanları, siyasi parti liderleri, mevcut ve eski bakanlar ile çok sayıda milletvekili yer alacak. Zonguldak'tan kömür işçilerinin de hazır bulunacağı cenaze namazına her düşünceden binlerce insanın katılması bekleniyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden de (KKTC) üst düzey katılım olacak. KKTC'yi temsilen Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat'ın yanı sıra Başbakan Ferdi Sabit Soyer, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Dışişleri Bakanı Turgay Avcı ve Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş katılacak. Anamuhalefet Ulusal Birlik Partisi'ni (UBP) milletvekilleri Hasan Taçoy ile Ahmet Kaşif temsil edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious