Toprak altındaki işçilere ulaşılamadı

Toprak altındaki işçilere ulaşılamadı.24751
  • Giriş : 13.02.2009 / 20:23:00

Antalya'da dün meydana gelen göçük olayında kurtarma çalışmalarının neredeyse hiç ilerlememesi üzerine sinirler gerildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İkinci günün akşamı olmasına rağmen halen ciddi bir çalışma yapılamamış olmasına kızan göçük altındaki işçilerin yakınları, firma çalışanına saldırdı. Bu arada kepçelerle yapılan çalışmalar sırasında dağın stresinin arttığı ve yukarılarda çatlakların oluştuğunu söyleyen yetkililer, bu yüzden Ankara'dan uzman bir ekip beklediklerini bildirdi.

Dün Antalya'nın Çubukbeli mevkiindeki Dağıstan Taş Ocağı'nda meydana gelen göçükte iş makineleriyle birlikte büyük kayaların altında kalan 2 işçiye hala ulaşılamadı. İkinci gün geride kalmasına rağmen yaklaşık bir milyon ton taşın kaldırılma çalışmasında ilerleme kaydedilmemesine kızan işçilerin yakınları, yetkililerle tartıştı. Mehmet Çevik'in karısı ve kız kardeşleri, diğer yakınlarının uzun uğraşları sonucu araçlara bindirilebildi.

Sami Demirtaş'ın yakınları ise arama kurtarma yetkililerinin etrafını sardı. Yetkililerden niçin makinelerin çalışmadığını soran göçük altındaki Sami Demirtaş'ın eşi Aygül Demirtaş, sinir krizleri geçirdi. Görevlilerle göçük altında kalan işçilerin yakınları arasındaki arbedenin ardından jandarma olaya müdahale ederken tepkiler üzerine çalışmalar yeniden başladı.

Türkiye Taş Kömürleri Kurumu Yeraltı Kurtarma Başmühendisi Muammer İnan, çalışmaları niçin durdurduğunu açıklık getirdi. Kendisinin yeraltı kurtarmada uzman olduğunu hatırlatan İnan, ancak bu olayda çalışma yapmasının zor olduğunu aktardı. Bu yüzden aynı kurumun açık işletme konusunda uzmanlarından oluşan bir heyetin Ankara'dan yola çıktığını ifade eden İnan, gün içinde yaptıkları çalışmaları şu şekilde aktardı: "Sabah erken saatlerinde dağın yukarısındaki katmanları kontrol ettik. Hafif çatlaklar vardı. Bunun üzerine kepçeler devreye girdi ve çöken kayaların kamyonlarla başka yere götürülme çalışması başladı. Ancak dağın zirvelerini akşam saatlerinde yeniden kontrol ettik. Yarıkların daha da genişlediğini gördük."

Yağmurla birlikte hareketliliğin arttığını açıklayan İnan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Burası çok dik bir formasyon. 200 metrelik bir kot var. Yukarıdan kitle koptuğu zaman aşağıdaki araçları sıkıştırır. Bu yüzden çalışmalara ara verdirdik. Firma yetkilileri Antalya'dan patlayıcı madde getirecekler. Yukarıdaki çatlakları doldurup patlatmayla birlikte boşta kalan kısımlar da gelecektir."

Dağın şu an stresli olduğunu ve patlatmalarla birlikte stresin alınacağını belirten İnan, "Bunu akşam da olsa yapacağız ki sabaha arazinin stresini alalım. Oynayacak olan formasyon da oynasın. Aşağıda çalışma yaparken artık risk ortadan kalksın." diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*