Toprak Holding, TMSF'ye dava açtı

Toprak Holding, TMSF'ye dava açtı.12126
  • Giriş : 23.06.2009 / 14:29:00

Toprak Holding, Tasarruf Mevduatı ve Sigorta Fonu aleyhine İstanbul 1. Ticaret Mahkemesi'nde 1 milyar 184 milyon 316 bin 555 lira tutarında maddi tazminat davası açtığını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toprak Holding Hukuk İşleri Grup Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, TMSF'nin, Holding merkez binası Toprak Center'ı, 14 Temmuz 2009 tarihinde yapılacak ihale ile satışa çıkardığı hatırlatıldı.

Toprak Grubu'nun TMSF'ye olan borcunu fazlasıyla ödediği, yapılan satışlar hukuksuz olduğu iddia edilen açıklamada, şunlar kaydedildi.

''Kendi yükümlülüklerini yerine getirmeyen, borcumuzu fazlası ile ödememize rağmen yüzlerce taşınmazımız ve 23 sanayi tesisimiz üzerindeki haciz, ipotek ve temliklerini imzalanan protokole göre kaldırması gerekirken kasıtlı olarak kaldırmayan ve bu nedenle finans kuruluşlarından kredi teminimizi imkansızlaştırıp, sanayi tesislerimizin çalıştırılmasına engel olup, zararımıza sebep olan TMSF aleyhine İstanbul 1. Ticaret Mahkemesi'nde 1 milyar 184 milyon 316 bin 555 lira (yaklaşık 800 milyon dolar) tutarında maddi tazminat davası açtık. TMSF aleyhine açılan bu davada verilecek karar üzerine Devlet'e yüklenecek bu zararın, başta Ahmet Ertürk olmak üzere, Fon Kurulu Başkan Yardımcısı Fethi Çalık, Tahsilat Dairesi Başkanı Fahrettin Özyapar ve Fon Kurulu Üyelerine de rücu edilmesini talep edeceğiz.''

TMSF'nin ''haksız'' yere yaptığı bu satışlara devam ederek, Toprak Holding'i baskı altında tutmaya ve açılan davalardan feragat etmeye zorladığı iddia edilen açıklamada, ''TMSF'ye borçlu olan birçok iş adamının kamuoyunda açıkladığı üzere, TMSF bizi her zaman olduğu gibi tehdit etmeye devam ediyor. Ancak bu sefer tehditlere boyun eğip, davaları geri çekerek, Remzi Gür'e Aslanlı Köşk'ü 117 milyon lira eksik bedelle hediye etmeyeceğiz. Yasal haklarımızı sonuna kadar kullanıp, ne İstinye Aslanlı Köşk, ne Kuşadası, ne de Paşabahçe ihalelerinin feshi davalarından vazgeçmeye niyetimiz yok'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*