Toprak kayması sonucu kapanan dere taştı

Toprak kayması sonucu kapanan dere taştı.8266
  • Giriş : 30.03.2008 / 18:04:00

Artvin'in Murgul ilçesinde maden sahasından çıkarılarak havzada biriktirilen toprağın kayması sonucu kapanan Kabataş Deresi'nin taşması sonucu şantiyeler zarar gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, ilçedeki bakır yataklarında özel bir şirket tarafından yürütülen maden çalışmaları sırasında çıkarılan ve Kabataş Deresi yukarı havzasına dökülen toprak kaydı.

Kayan toprakla tıkanan dolan taşması sonucu, çevredeki maden arama ve inşaat firmalarına ait şantiyeleri su bastı.

İlçe Özel İdaresi ile maden çıkaran firmaya bağlı ekipler, toprağı iş makineleri yardımıyla temizleyerek, derenin yeniden kapanmaması için önlem aldı.

Murgul Belediye Başkanı Mehmet Yıldırım, yaptığı açıklamada, yıllardır bakır yataklarından çıkarılan toprağın Kabataş Deresi yukarı havzasına döküldüğünü, burada biriken toprağın dereye akarak akışını engellediğini belirtti.

Taşan dere sularının çevredeki şantiyelere zarar verdiğini ifade eden Yıldırım, iş makineleri ile dere yatağının temizlendiğini, toprağın yeniden yığılarak dereyi kapatmaması için 24 saat kontrollü çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Şu an için tehlikenin önlendiğini ancak şiddetli yağış ve kar sularının erimesiyle aynı sorunların yaşanmaması için kalıcı önlemler alınması gerektiğini kaydeden Yıldırım, Valilik, Kaymakamlık ve DSİ yetkilileriyle, alınacak önlemler konusunda toplantı yaptıklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious