'Toprak yoksa hayat yok.El koyun!'

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

TEMA Vakfı, 2006 yılı Erozyonla Mücadele Haftası'nı "Toprak yoksa hayat yok...El koyun !" ana temasıyla tüm Türkiye sathında kutlamaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TEMA Vakfı Adıyaman Temsilcisi Ahmet Çelik, 500 milyon ton toprağın 2 milyar 400 bin ekmek olduğunu kaydederek, Aşağıçöplü köyünde kutlamalar sırasında erozyon ve çevresel sorunlara dikkat çekti.

Çelik, dünyanın toprak kaynaklarının sanıldığı kadar sınırsız, Türkiye'nin toprak potansiyelinin sanıldığı kadar zengin olmadığını kaydederek, "Türkiye topraklarının sadece yüzde 15'i üstün verimlidir. Her yıl erozyonla kaybedilen 1 milyar 400 milyon ton toprağın 500 milyon tonu tarım alanlarından gitmektedir. Bu topraklar ile 25 cm kalınlığında tarla oluşturulursa 2 milyon dekar tarla elde edilir. 2 milyon dekar tarlada Türkiye şartlarında 600 bin ton buğday yetiştirilir" dedi.

NASA'nın yaptığı bir araştırmayı da hatırlatan Ahmet Çelik şöyle devam etti: "Erozyonun şiddetlenerek devam etmesi ve etkili tedbirler alınmaması halinde Türkiye'nin büyük bir bölümü 2040 yılında çöl olacaktır. Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli'nin 2000 yılı bitiminde açıkladığı rapor ise, ülkemizin yer aldığı Akdeniz ve Orta Doğu bölgesinde kuraklık artışı ve tarımsal verimde düşüş öngörmekte, küresel ısınmanın zararlı etkilerini en önce ve en şiddetli biçimde yaşayabileceğimize dikkat çekmektedir."

Birleşmiş Milletler'in 2006 yılını, Uluslararası Çöller ve Çölleşme Yılı ilan ettiğini hatırtalan Çelik, erozyon ve çölleşmenin yavaş, sessiz ve tehlikesi tam olarak algılanmamış gerçek bir kriz olduğunu kaydetti. "El Koyun" Kampanyası çerçevesinde Ardahan, Hatay, Erzurum, Kastamonu, Kırklareli, Konya ve Şanlıurfa'da toplam 10 köyde kırsal kalkınma projelerinin hayata geçirileceğini kaydeden Çelik, "Şu ana kadar Ülker Gıda Kırklareli'nde, Evyap da Erzurum'da 2'şer köye el koymuştur" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious