Toptan, Çin Başbakanı ile görüştü

Toptan, Çin Başbakanı ile görüştü .21878
  • Giriş : 07.04.2008 / 08:59:00

Çin'de resmi temaslarda bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan, Çin Başbakanı Wen Jiabao ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toptan, Başkent Pekin'deki Çin meclis binasında bu sabah gerçekleşen görüşmede, Çin'e dördüncü kez geldiğini belirterek, ''Her gelişimde Çin değişiyor, gelişiyor daha da güzelleşiyor. Bu gelişimde de aynı şeyi görmekten mutluyum'' dedi.

İkili ticaret hacminin 15 milyar dolara yaklaştığını belirten Toptan, parlamentolar arası ilişkilerin gelişmesinin önemine değindi. Toptan uzun geçmişe sahip ikili ilişkilerin her alanda gelişmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Toptan'ın meclis başkanlığına seçilmesini ve AK Parti'nin 2007 Temmuz'undaki seçimi kazanmasını kutlayan Wen, ikili dostluk ilişkilerin çok eskiye dayandığı Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her alanda gelişme gösterdiğini söyledi.

Wen, iki ülkenin halklarının karşılıklı ilişkileri geliştirme arzusu olduğunu, Toptan'ın ziyaretinin de bu ilişkilere ivme kazandıracağına inandığını kaydetti.

Görüşmede Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Oktay Özüye ile Toptan'a eşlik eden TBMM Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, TBMM Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Meral Akşener, TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi ve Ağrı Milletvekili Fatma Salman Kotan, TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi ve Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ile TBMM İdare Amiri ve Konya Milletvekili Orhan Erdem de hazır bulundu.

-YASAK ŞEHİR GEZİLDİ-

Türk heyeti görüşmenin ardından Ağustos'ta yapılan Pekin Olimpiyatları nedeniyle tadilat geçiren tarihi İmparatorluk Sarayı'nı (Yasak Şehir) gezdi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gezide, Toptan ve beraberindekiler yılda 9 milyon turistin gezdiği Yasak Şehir'de hatıra fotoğraf çektirip, buranın tarihi hakkında bilgi aldı.

1420 de Ming Hanedanlığı döneminde yapılan ve 720 bin metrekarelik alana sahip Yasak Şehir'de 800 bina ve 9999 oda bulunuyor.

Ming ve Qing hanedanları döneminde bu sarayda 9 bin kadın ile 200 bin hadım ağasının yaşadığı tahmin ediliyor. Saray, 200 bin işçi kullanılarak 14 yılda tamamlanmış. Klasik Çin mimarisini yansıtan saraya, eskiden halkın girmesinin yasak olmasından dolayı da Yasak Şehir deniyor.

Pekin'de bu akşam meslektaşı Wu Bangguo ile de görüşecek olan Toptan, başkentteki temaslarının ardından kuzeydeki tarihi Xian (Şian) ve doğudaki Şanghay şehirlerine geçecek. Çin Halk Kongresi Başkanı Wu'nun resmi davetlisi olarak geldiği Çin'de 11 Nisan'da temaslarını sonlandıracak Toptan ve beraberindeki heyet Şanghay'dan Türkiye'ye dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious