Toptan, dalga operasyonunu değerlendirdi

Toptan, dalga operasyonunu değerlendirdi.13524
  • Giriş : 14.04.2009 / 12:26:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Halide Edip Adıvar İlköğretim Okulu'ndaki şiir dinletisi etkinliğine gelişinde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

''Dünkü operasyonlar kapsamında Prof. Dr. Türkan Saylan'ın evinde yapılan aramanın tepki doğurduğu ve bu konudaki görüşünün sorulması'' üzerine Toptan, gelişmeleri izlemek gerektiğini söyledi.

Yargıya güvenilmesi gerektiğini vurgulayan Toptan, ''Elbette toplumun çok yakından tanıdığı bildiği isimler olunca ilgi de haklı olarak çoğalıyor. Ama olay bir yargı süreci içerdiği için, şu aşamada yapılabilecek fazla bir yorum olduğu kanaatinde değilim. Onun için beklemek lazım. Herkesin yargının en doğru kararı, kamu vicdanını da rahatlatacak kararı vereceğini bilmesi ve buna inanması gerekir'' dedi.

Toptan, DTP'li yöneticilerinin de aralarında bulunduğu bir gruba yönelik gerçekleştirilen operasyona ilişkin soru üzerine de ''Yani bu işi yürüten savcılarımız, bununla ilgili kararları veren hakimlerimiz bu konuda mutlaka çok dikkatli hareket ediyorlardır. Şimdi bizim Anayasanın açık hükmüne rağmen bu konularda ileri derecede yorum yaparsak, o zaman biz kendi koyduğumuz kurallara aykırı hareket etmiş oluruz. O nedenle yargıya güvenmek ve sürecin sağlıklı şekilde, en doğru şekilde sona ereceğine inanmak gerekir. Onun için beklemek gerekir'' diye konuştu.

Dün gözaltına alınan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın, İstanbul'a 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından uğurlanmasının sorulması üzerine Toptan, bu konuda bir değerlendirme yapamayacağını, bunun Demirel'in kendi takdiri olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*