Toptan, Irak'a resmen meydan okudu

Toptan, Irak'a resmen meydan okudu.12015
  • Giriş : 22.10.2007 / 20:41:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan Irak'a göndermelerde bulundu, resmen meydan okudu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Kuzey Irak'ta ve bizim bazı bölgelerimizde barınma imkanı bulan sayıları 5-6 bin civarındaki teröristin güvenlik güçlerimize, silahlı kuvvetlerimize gücü yetmesi mümkün müdür? Ağzını bile açması mümkün değil ancak onları cesaretlendiren yerler var'' dedi. Toptan, Bartın İnci Bankoğlu Kız Öğrenci Yurdu'nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, değişimi yakalamanın ya da değişen dünyada geri kalmamanın tek yolunun, bilgi çağı insanına yetişmek olduğunu söyledi.

Bilgi çağının gerektirdiği ve istediği eğitim ile insan gücünü yaratamayan toplumların, gelecekte ve yarın da iddiası olamayacağını anlatan Toptan, şöyle konuştu: ''Eğitim, çağın kaçınılmaz olgusudur. Biz, Türkiye adına iddialı ülkeyiz. 2023'de dünyanın 10 iyi ülkesinden biri olacağız. Bunu başarabilecek potansiyele ülkemiz sahiptir. En önemli silah da eğitimdir. Kendi kaynaklarını yerinde ve gerektiği gibi kullanan Türkiye'yi hiç kimse durduramaz. Terör bu anlamda büyük önem taşımaktadır. Türkiye'yi değişik alanlarda alt edemeyeceğini bilen bir takım şer odakları, ülkenin moralini bozmak, gelir kaynaklarını terörle mücadeleye ayırmak, Türkiye'nin içerisindeki huzuru, devleti ve milletin bölünmez bütünlüğünü zedelemeye çalışmak suretiyle bizi bu hedeften alı koymaya ya da geri bırakmaya çalışmaktadırlar. Kuzey Irak'ta ve bizim bazı bölgelerimizde barınma imkanı bulan sayıları 5-6 bin civarındaki teröristin güvenlik güçlerimize, silahlı kuvvetlerimize gücü yetmesi mümkün müdür? Ağzını bile açması mümkün değil, ancak onları cesaretlendiren yerler var. Kuzey Irak'tan ve oradaki konuşmalardan cesaretleniyorlar.''

''ABD BİR GÜN GİDECEK''

Kuzey Irak'tan şimdiki terör örgütüne destek olmaya çalışanların daha 6 ay-1 yıl öncesinde Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile dünyayı gezebildiğine dikkati çeken Toptan, şöyle devam etti: ''Şimdi ABD'ye yaslanıp, Türkiye'ye bir şeyler demeye çalışanlara biz de (ABD bir gün gidecek, siz orada biz burada kalacağız) deriz. Bağdat yönetiminin konuşmalarından cesaret alıyorlar. Irak yönetimi her gün onlarca, yüzlerce insanını öldürüyor. Bu yönetim şimdi PKK'ye sözler söyleyerek cesaret veriyor. Bazı Avrupalı dostlarımız teröre ve teröristlere yer yer, kol kanat germe basiretsizliğini gösterdiler. Washington'dan gelen sesler, bir taraftan PKK terör örgütüne açıkça arka çıkan Kuzey Irak ya da Irak yönetimine bu konuyu bitirmelisin deme cesaretini gösterememektedir.''

TBMM'DEKİ KADIN MİLLETVEKİLLERİ

Meclis'teki yeni dönemle ilgili bilgiler veren Toptan, TBMM'de kadın milletvekili sayısının 50 olduğunu belirterek, şöyle dedi: ''Bu Cumhuriyet tarihimizin en yüksek sayısıdır. Bu milletvekillerimizin önemli bölümü çok genç ve iyi eğitim almış arkadaşlarımızdır. O nedenle kızlarımızı çok iyi eğitim imkanına kavuşturmalıyız. Kızlarımızı üniversiteye taşıyabildiğimizde onların ne denli başarılı olduklarını görmekteyiz, görmeye de devam edeceğiz.'' Konuşması sırasında kendisini yurdun camından dinleyen kız öğrencilere seslenen Toptan, ''İnşallah sizler üniversiteli olacaksınız'' diye konuştu.

Yurdu yaptıran İnci Bankoğlu'na teşekkür plaketi ile TBMM'nin ambleminin yer aldığı kristal bir plaket veren Toptan, yurt binasını gezdi. Yurt çıkışında bir kız öğrenci Toptan'a, yöresel el sanatı tel kırmadan yapılmış masa örtüsü hediye etti. Toptan, daha sonra Bartın Valisi İsa Küçük'ü ziyaret ederek, brifing almasının ardından anı defterini imzaladı. Bartın Belediye Başkanı Ahmet Altıntel'i makamında ziyaret eden Toptan, bölgedeki gelişmeler hakkında bilgi alarak, başkanla bir süre basına kapalı görüştü. Altıntel, Toptan'a ''Bartın çekmesi'' olarak adlandırılan gemi maketi ve Kurtuluş Savaşını anlatan tablo hediye etti.

TBMM Başkanı Toptan, ziyaret ettiği Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kemik'ten çalışmaları hakkında bilgi aldı. Toptan, bölgenin sorunlarıyla ilgili her türlü çabayı göstereceklerini kaydetti. Ziyaret sırasında iş adamı Zekai Altınay, eğitime katkı kapsamında 50 dönüm arazisini bağışlayacağını söyledi. Bartın'daki programı öncesinde Amasra ilçesinde düzenlenen yemeğe katılan Toptan, vatandaşların sorunlarını dinledi. Mahallelerinde 6 yıl önce baz istasyonu kurulmasından dolayı çok sayıda kişinin kansere yakalandığını iddia eden 2 kadın, Toptan'a sorunun giderilmesi talebiyle dosya takdim etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious