Toptan, mahkemenin iptal kararını değerlendirdi

Toptan, mahkemenin iptal kararını değerlendirdi.9492
  • Giriş : 07.06.2008 / 11:30:00
  • Güncelleme : 07.06.2008 / 11:34:39

Toptan, Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa düzenlemesinin iptaline ilişkin kararını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa düzenlemesinin iptaline ilişkin kararını değerlendiriyor.

"Demokratik sitemizi oluşturan her erkin görev ve yetkilieri belirlenmiştir."

Anayasa değişiklikleri konusunda yüksek mahkemenin yetki sınırı tartışılmıştır. Erkler ayrılığı demokratik sistemimizi oluşturan 3 kurumun uyum içinde çalışmasını gerektirir. Ancak son dönemde yaşanan gelişmeler erkler ayrılığı açısıandan sorun oluşturduğunu göstermektedir. Erkler birbirinin yetki alanına girmemelidir. Bundan en çok etkilenecek olan demokrasimizdir.

Anayasa Mahkemesi'nin 10 ve 42. maddede değişliklik yapan kanun tasarısını da bu çerçevede değerlendiriyorum. 411 oyla çıkan bu yasayı sadece şekil bakımından incelemesi gerekirken esas hakkında karar vermiştir. Bu kararla kuvvetler ayrılığı ilkesi sorgulanır hale gelmiştir.

"Yüksek Mahkeme'nin iptal kararının gerekçesi yayımlanmadan daha fazla değerlendirme yapamam. Bize düşen siyasal ve hukuksal yapımızı anayasaya uygun duruma getirilmelidir. Meclisimiz yüksek temsil gücüyle bundan sonra da milleti için doğruları yapmaya devam edecektir. "

"Bütün bunları karşılıklı konuşmak üzere önümüzdeki dönemde siyasi parti liderleri ile toplantı yapmayı düşünmekteyim."

"Çift kamaralı sistem ve senato sistemi tartışılmalı. Bu sayede Anayasa Mahkemesi'nin üzerinde yük azaltılabilir. Bunu ilk kez söylüyorum. Bizde de olmasında yarar var. Bu benim kişisel fikrim."

"Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını beğenmeyebiliriz o bizim hakkımız. Ancak cezai bir yaptırım hukuk sistemimizde düşünülemez."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious