Toptan, Nazarbayev ile görüştü

Toptan, Nazarbayev ile görüştü.14792
  • Giriş : 21.10.2008 / 11:44:00

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev tarafından kabul edilen TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Kazakistan'da kendimizi evimizde gibi hissediyoruz''dedi, Cumhurbaşkanı Gül'ün selamlarını iletti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanlığı Sarayındaki kabulde konuşan Nazarbayev, görüşmenin planlanandan 2.5 saat öne alındığını ifade ederek, küresel mali kriz nedeniyle sık toplantı yaptıklarını, bu nedenle görüşmenin öne alındığını söyledi.

Toptan ve beraberindeki heyete, ''Kusura bakmayın. Kazakistan'a hoş geldiniz'' diyen Nazarbayev, Kazakistan'ın bağımsızlığını kazanmasından sonra ilk olarak Türkiye'nin arayıp sevincini bildirmesini asla unutmayacaklarını bildirdi.

Kazakistan'ın bağımsızlığını kazandığı günden beri, Türkiye ile ekonomik ve siyasi ilişkiler başta olmak üzere her alandaki ilişki ve işbirliğinin gayet iyi seviyede olduğunu belirten Nazarbayev, yılda en az 2 ya da 3 kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştüklerini ifade etti.

Nazarbayev, Türk işadamlarını yatırım yapmaları için Kazakistan'a davet ettiklerini, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2 milyar doları geçtiğini söyledi.
Türkçe konuşan ülkelerle ilişkileri desteklediklerini, Kazakistan'ın önerilerine Türkiye'nin de destek verdiğini anlatan Nazarbayev, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

''Tüm bu ilişkileri bir yasal zemine oturtabilmek için parlamentolarımız arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi, bizim için özel önem arz etmektedir'' diyen Nazarbayev, TBMM Başkanı Toptan'ın ziyaretinin, bu ilişkilerin gelişmesine katkı yapacağını ve Kazakistan Parlamentosu ile Kazak halkının, Türkiye'ye karşı olan önemli hislerini görme fırsatını yaratacağını ifade etti.

-''KENDİMİZİ EVİMİZDE GİBİ HİSSEDİYORUZ''-

TBMM Başkanı Köksal Toptan da kendilerini kabul ettiği için Nazarbayev'e teşekkür etti, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün selamlarını iletti.

''Kazakistan'da kendimizi evimizde gibi hissediyoruz'' diyen Toptan, Kazakistan'daki ekonomik ve toplumsal alanlarda yapılan atılımları ve gelişmeleri hayranlıkla izlediklerini söyledi. Astana'nın dünyanın en modern ve güzel şehirlerinden biri haline geldiğini gördüklerini ifade eden Toptan, Astana'nın yeniden inşası için Türk firmalarına gösterilen güvene teşekkür etti.
Toptan, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesini en kısa zamanda toplamak istediklerini söyledi.

-''ULAŞILAN NOKTAYI YETERLİ GÖRMÜYORUZ''-

İki ülke arasındaki iyi ilişkilerin daha da gelişme potansiyeli olduğunu ifade eden Toptan, ''Ulaşılan noktayı yeterli görmüyoruz'' dedi. Kazakistan'ı, bağımsızlığını ilan ettikten sonra ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu ve bu amaçla Kazakistan'a ziyarette bulunan Türk heyetinde kendisinin de yer aldığını anımsatan Toptan, bu ziyaret sırasında görüşmelerine ilişkin fotoğrafın yer aldığı bir kitabı, Cumhurbaşkanı Nazarbayev'e hediye etti.

Milli Eğitim Bakanı olduğu dönemde Kazakistan'dan, Türkiye'ye üniversitelerde öğrenim görmeleri için 2 bin öğrenci getirdiklerini belirten Toptan, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinin kurulmasında kendi imzasının bulunduğunu da söyledi.

Köksal Toptan, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesine verdikleri destek ve Astana'ya Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk anısına anıt dikme kararı almaları dolayısıyla Cumhurbaşkanı Nazarbayev'e teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*