Toptan, Oslo'da temaslarını sürdürüyor

Toptan, Oslo'da temaslarını sürdürüyor.11396
  • Giriş : 06.05.2009 / 20:09:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Store ve Norveç Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Olav Akselsen ile ayrı ayrı görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Toptan, ''Enerji kaynaklarının güvenilir kanallarla Avrupa'ya ulaştırılması konusunda görüş birliğine vardık'' dedi.

Meclis Başkanı Toptan, Norveç'a yaptığı resmi ziyaretin ikinci gününde Akselsen ve Komite üyeleriyle basına kapalı olarak görüştü. Görüşmede, Norveç'in AB'ye üye olmak istememesi ve bu ay sonunda yapılacak NATO zirvesinin konuşulduğu öğrenildi.

Toptan ve beraberindeki heyet daha sonra Dışişleri Bakanı Store ile biraraya geldi. Görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı olarak devam etti.

TBMM Başkanı Toptan, temaslarının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile Norveç arasındaki ilişkilerin son dönemde artarak devam ettiğini, bunu da bu ziyaret sırasında gördüklerini söyledi.

Toptan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Özellikle enerji alanında, enerji kaynaklarının güvenilir kanallarla Avrupa'ya ulaştırılması konusunda Türkiye ile Norveç'in belirli alanlarda işbirliği yapmasının mümkün olduğu ve yararlı olabileceği konusunda görüş birliğine vardık. Türkiye ile Norveç Parlamentosu arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda bir mutabakatımız söz konusu. Norveç'in AB üyesi olmamasına karşın Türkiye'ye AB sürecinde verdiği desteği biliyoruz. Yine Norveç'in, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği konusundaki desteğini de biliyoruz.

Burada yaşayan vatandaşlarımızın entegrasyon ile ilgili çok önemli sorunları olmadığını tespit etmiş bulunuyoruz. Türkiye ile Norveç, bundan sonraki aşamada da Türkiye'ye daha çok Norveç sermayesinin gelmesi, Türkiye'ye daha çok Norveç'li turistin gelmesi, ev satın alması suretiyle veya yılın 5-6 ayında Türkiye'ye gelip dinlenme amaçlı olarak daha çok Norveçli'nin Türkiye'ye gelmesi ve yerleşmesi konusunda burada bir isteğin ve iradenin mevcut olduğunu gördük. O nedenle bu alandaki yatırımcıların burayla yakından ilişki kurmaları halinde çok önemli kazançlar elde edebileceklerini gözlemleme imkanı buldum.''

TBMM Başkanı Toptan, yarın Norveç Kralı 5. Harald tarafından kabul edilmesinin ardından Türkiye'ye dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*