Toptan, Suriye'de Gazze'yi savundu

Toptan, Suriye'de Gazze'yi savundu.11396
  • Giriş : 17.02.2009 / 21:14:00
  • Güncelleme : 17.02.2009 / 21:11:47

Toptan, Türkiye'nin Gazze'deki olaylara büyük tepki gösterdiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türkiye'nin Gazze'deki olaylara büyük tepki gösterdiğini belirterek, ''Bunu kim yaparsa yapsın yine aynı tepkiyi gösteririz'' dedi.

Suriye'deki temaslarını sürdüren Toptan ve beraberindeki Parlamento heyeti, Humus'un ardından, ülkenin 4. büyük kenti olan Hama'ya geçti. Toptan, Hama Valisi Abdül El Rezzak Qutini'yi ziyaret etti.

Qutini yaptığı konuşmada, Türk halkının Gazze'ye yönelik tepkisini televizyondan gördüklerini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tavrını takdirle karşıladıklarını söyledi.

Toptan da yaptığı konuşmada, Türkiye ve Suriye arasında her alandaki yakın işbirliğinin ekonomi ve ticaret alanına da yaygınlaşmasını istediğini belirterek, Türk yatırımcılarının bölgede yatırım yapmaları için teşvik ettiklerini ifade etti.

Hem Suriye, hem de Türkiye'nin, bölge sorunlarının teşhisi ve çözümü konusunda görüşlerinin uyuştuğunu bildiren Toptan, bunun parlamentolar arasındaki ilişkilerde de mevcut olduğunu vurguladı. Toptan, ''Zenginlik istiyoruz, çünkü her ülkenin ve halkının buna ihtiyacı var'' dedi.

Türkiye'nin Gazze olaylarına büyük tepki gösterdiğine işaret eden Toptan, ''Gazze'deki olaylar, ne Türkiye'nin ne Suriye'nin sorunudur. Bu tüm dünyanın, insanlığın meselesidir. Orada 431 çocuğun ölümü, insanlığın vicdanını yaralamıştır. Bunu kim yaparsa yapsın yine aynı tepkiyi gösteririz'' diye konuştu.

Hama'da Ulu Camisini ziyaret eden Toptan ve beraberindekiler, daha sonra Azen Sarayı'nı gezdi.

Toptan ve beraberindekiler daha sonra Halep'e geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*