Toptan, vekillerden TBMM'ye silahla gelmemelerini istedi

Toptan, vekillerden TBMM'ye silahla gelmemelerini istedi.8211
  • Giriş : 03.11.2007 / 14:01:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan Milletvekilleri, TBMM'ye silahla gelmemelerini istedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, "Girişlerde milletvekili arkadaşlar güvenlik güçlerine yardımcı olmalarını, alınan önlemlere hoşgörüyle yaklaşmalarını, alınan tüm önlemlerin milletvekillerinin güvenliğine dönük olmalarını bilmelerini rica ediyorum. Milletvekilleri, TBMM'ye silahla gelmemeli" dedi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, TBMM'nin 2008 yılı bütçesinin görüşülmesine başlandı. Komisyon üyelerine sunum yapan Toptan, bu dönem bir yandan Meclisin yasa yapma yetkisini kullanırken, öbür taraftan da denetim yetkisini, ya Sayıştay aracılığıyla ya da doğrudan kullanacağını söyledi. Toptan, böylece halkın gözünde TBMM'nin daha bir saygınlık kazanacağını, siyaset kurumuna halkın güveninin artacağını ifade ederek, bu konuda hem milletvekillerine hem kurumsal olarak Meclis yönetimine önemli görevler düştüğünü anlattı.

Kurum olarak TBMM'nin, fert olarak da tüm milletvekillerinin toplum önderleri özelliklerini korumak suretiyle çok dikkatli ve çok özenli davranması gerektiğini vurgulayan Toptan, şöyle konuştu:

"Üzülerek ifade etmek istiyorum ki dünya parlamentolarını ziyaret eden arkadaşlarımız, misafir milletvekili sıfatıyla bile olsa, o parlamentoların kulislerine giremezken, bizim kulislerimize bütün misafirleri getirip, oturtmak, çay içmek, orada saatlerce bekletmek istemektedir. Zaman zaman gazeteci arkadaşlarımızın kulislere girmesinden şikayetçi olunmaktadır. Ama görmekteyiz ki bu kulislerde gazetecilerden daha çok, milletvekili arkadaşlarımızın misafiri olmakta."

TBMM Başkanı Toptan, zaman zaman Meclise kapılardan girişlerle ilgili sorunlar yaşandığını belirterek, "Milletvekili arkadaşlarımız, yanlarına aldıkları misafiri kendileri gibi dokunulmaz saydırmak istemektedirler. Bu yanlıştır" dedi.

Toptan, "Meclisin elektronik bir güvenliğe kavuşmasının ve kamaralarla her tarafının izlenmesinin sağlanacağını" söyledi.

Milletvekillerinin konut sahibi olabilmesi için TOKİ ile görüşmeler yaptıklarını da açıklayan Toptan, "TOKİ'nin bana gönderdiği yazıda, Ankara'nın 4 ayrı bölgesinde binden fazla konutun inşa edileceği bir yerde, milletvekilleri için de yer ayrılabileceğini ifade etti. Biz bir kesinlikle ayrıcalık talep etmedik. Önümüzdeki günlerde yerlerle ilgili tartışmayı kendi aramızda yapıp, TOKİ ile görüşmeyi sürdüreceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious