Toptan 301. madde için söz verdi

Toptan 301. madde için söz verdi.12015
  • Giriş : 12.04.2008 / 20:32:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan 301. maddedeki değişiklik için "Ben dosyaya bakacağım, gereğini yapacağım'' dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, TBMM Başkanı Vekili Güldal Mumcu'nun, Türk Ceza Kanununun (TCK) 301 ve 305. maddelerinde değişiklik öngören teklifi komisyona sevk etmemesi konusunda, ''Güldal Mumcu arkadaşımız böyle bir hassasiyet göstermiş,
ama içeriğiyle ilgili bizim bir tasarruf hakkımız olmadığı için havale de edebilirdi, ama etmemiş. Çok önemli bir şey değil bu. Ben dosyaya bakacağım, gereğini yapacağım'' dedi.

Toptan, Eğitim-Bir-Sen tarafından Başkent Öğretmenevi'nde düzenlenen, 3. Öğretmen Hatıraları Yarışması'nın ödül törenine gelişinde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Söz konusu teklifle ilgili sorular üzerine Toptan, Pazartesi günü saat 11.00'da konuyla ilgili basın toplantısı yapacağını bildirdi.

Toptan, ''teklifin komisyona sevk edilmemesiyle ilgili Güldal Mumcu ile telefonda görüştüğü'' yönündeki iddialarının hatırlatılması üzerine, Mumcu ile bir görüşme yaptıklarını, ancak görüşmede teklifle ilgili konuşmadıklarını dile getirdi. Toptan, Mumcu'nun, kendisinin yerine Sofya'daki bir toplantıya katılacağını ve görüşmede bu konuyu konuştuklarını kaydetti.

Toptan, Mumcu'nun, teklifle ilgili tavrına yönelik soruları yanıtlarken şöyle konuştu:

''Arkadaşımızın takdirine çok müdahale etmemek, saygı göstermek lazım. Başkanlık olarak bizim burada yaptığımız rutin bir işlemden ibarettir. Bizim önümüze gelen yasa tasarısı hoşumuza gitmeye bilir, yanlış olabilir, Türkiye gerçeklerine aykırı olabilir. Bizim bunu ancak teknik olarak seleksiyona tabi tutmamız mümkündür. Yani kanun yapma şekline uygun mudur, değil midir? Kanunlar Müdürlüğü'ndeki arkadaşlarımız o
teknik incelemeyi yapar, Başkan'ın önüne getirirler. Orada bir eksiklik yok ise içeriğine çok bakma hakkımız yok. İlgili komisyona göndeririz, onlar içeriği tartışır ve en doğru kararı alır. Güldal Mumcu arkadaşımız böyle bir hassasiyet göstermiş, ama içeriğiyle ilgili bizim bir tasarruf hakkımız olmadığı için havale de edebilirdi, ama etmemiş. Çok önemli bir şey değil bu. Ben dosyaya bakacağım, gereğini yapacağım.''

Köksal Toplan, Mumcu'nu tavrının, ''siyasi kriz olarak, CHP'nin tavrı olarak algılandığı'' değerlendirmelerinin anımsatılması üzerine, telefon görüşmesinde böyle bir şey algılamadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious