Toptan: 301'in gündemden düşmesi lazım

Toptan: 301'in gündemden düşmesi lazım  .21878
  • Giriş : 07.03.2008 / 09:01:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Bu kadar tartışılan, AB'den bu kadar üzerimize gönderilen 301. maddenin, artık değiştirilmesi, Türkiye'nin gündeminden düşmesi lazım'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toptan, TRT 1'de yayınlanan ''Zirveden Bakış'' programda, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Köksal Toptan, TCK'nın 301. maddesinin uygulamasındaki hatalara ilişkin bir soru üzerine, yeni ceza kanununun uygulamasında, bu tür hataların doğal olduğunu söyledi.

''Bazı yargı organlarımız zannediyorum acele hareket ettiler'' diyen Toptan, bu konuda içtihat oluşmayınca, uygulamada sorunlar yaşandığını belirtti.

Toptan, bu maddenin benzeri veya aynısının, bazılarında daha ağır cezalar içermek üzere Avrupa'nın hemen hemen bütün ülkelerinde olduğuna işaret etti. Toptan, herkesin 301. maddede değişiklik istediğini ancak çok somut bir öneri ortaya koyamadığını ifade ederek, ''Dünya kaldırmamış, siz niye kaldıracaksınız'' diye sordu.

301. maddenin de içinde olduğu Ceza Kanununu, AB uzmanlarıyla görüşerek yaptıklarını dile getiren Toptan, AB uzmanlarının ''Çok modern, çok ileri bir ceza yasası yaptınız'' şeklinde teşekkür ettiklerini söyledi.

Toptan, ''Bu kadar tartışılan, AB'den bu kadar üzerimize gönderilen bu maddenin, artık bir biçimde değiştirilmesi lazım. Bunun, Türkiye'nin gündeminden bir şekilde düşmesi lazım'' diye konuştu.

Hükümetin bir çalışma yaptığını ifade eden Toptan, çok fazla engel ve itirazla karşılaşmadan değişikliğin Mecliste kabul edilebileceğini düşündüğünü ifade etti.

-BAKANLIKLARDAN ŞİKAYET-

TBMM Başkanı Toptan, soru önergelerine ilişkin bir soruyu yanıtlarken, milletvekillerinden çok soru geldiğini, bunların yanıtlanması gerektiğini, burada bir sorumluluğun söz konusu olduğunu kaydetti.

Toptan, göreve geldiğinden bu yana 2 bin 159 yazılı soru önergesinin 936'sının, 499 sözlü soru önergesinin de 272'sinin cevaplandırıldığını bildirdi.

Siyasi denetim mekanizmasının, biraz abartıldığını, belki kötüye kullanıldığını dile getiren Toptan, bakanlıklardan Başkanlığa her gün ''Ayrı bir birim açmamız lazım'' şeklinde şikayet geldiğini söyledi.

Sadece köy adı değiştirilerek, başka illerle ilgili soru önergeleri verildiğini ifade eden Toptan, şartları ve içtüzüğü zorlayarak milletvekillerinin yanıt almaya çalıştığını ifade etti.

-''İNİSİYATİF KULLANMAK YERİNE...''-

Grup başkanvekilleri ve komisyon başkanlarıyla dün ve önceki gün bir araya geldiğini anlatan Toptan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Vardığımız nokta şu; bir parlamento bu kadar çok yasa yapmaz. Milletvekilleri haklı olarak, 'biz yasanın içeriğini bilmiyoruz, grup başkanvekiline bakıyoruz, nasıl el kaldırıyorsa öyle kaldırıyoruz' diyorlar. Bu kadar yasa yapmak zorunda kalırsanız, bunun başka bir çaresi de olmuyor.

Biz bugün itibariyle 53 yasa yaptık. Niye bu kadar çok yasa yapmak zorunda kalıyoruz? Temel sorunumuz bu. Bizde eksik olan en önemli unsur güven unsurudur, birbirimize hiç güvenmiyoruz. Bürokrasi, önüne gelen sorunu aşmak için inisiyatif kullanmak yerine, inisiyatif kullanmamanın bir yolunu bulup, 'o konuda yasal değişiklik yapmak lazım' diye, siyasi erki zorluyor. Hukukçu olmanıza gerek yok, metni okuyunca, 'Bunu şube müdürü de yapar, niye yasa olsun' diyorsunuz. Ama yasasız hayata geçmiyor, geçirilemiyor.

Bunu yıkmamız lazım. Demokrasimizin, demokratik kültür altyapısının gelişmesiyle, geleneklerin ortaya çıkmasıyla belki bunu çözebiliriz. Bütün insanlarımız için sorumluluk ahlakını, kültür, alışkanlık haline getirebilirsek, bu sorunları aşabiliriz. Bu kadar yasa yapmak zorunda kalmaya devam edersek, bu süreci çok kolay değiştiremeyiz.''

-MİLLETVEKİLİ MAAŞLARI-

TBMM Başkanı Toptan, bir başka soru üzerine, toplumda bu kadar işsiz varken, asgari ücretle milyonlarca kişi geçinmek zorunda kalırken, milletvekili maaşlarının tartışılmasını doğal bulduğunu belirtti. Toptan, ''Milletvekillerinin maaşlarının artması nasıl eleştirilmez. Lokantada kuru fasulyenin fiyatı biraz artsa o bile haber yapılıyor. Eleştirileri doğal karşılıyorum'' dedi.

Toptan, milletvekili maaşlarının, devlet skalasında 20. sıraların altında olduğunu vurguladı.

Meclisin saygınlığının artırılmasının, sadece Meclis, Meclis Başkanı, milletvekili ve siyasi erkin değil, herkesin görevi olduğunu dile getiren Toptan, siyaset kurumunun yıpranmasının, kimseye bir yarar sağlamayacağını belirtti. Toptan, ''Dünyanın her yerinde olduğu gibi, bizde de siyasetçiler çok vitrinde olduğu için, hemen hedefe onlar alınabiliyor. Onların yaptıkları halk tarafından çok merakla izlendiği için, basının yaptığı haberler ilgi çekiyor, ilgi çektiği için de sık sık haber yapılıyor. Bunları doğal karşılamak, ama ölçüyü çok fazla kaçırmamak lazım'' diye konuştu.

-EŞE ŞİİR, ÇOCUK VE TORUNLARA MEKTUP-

TBMM Başkanı Toptan, bir başka soru üzerine, eşi Saime Toptan ile ilkokul 4. sınıftan beri sınıf ve okul arkadaşı olduğunu anlattı.

Eşinin şiir kitaplarının bulunduğunu ifade eden Toptan, lise yıllarında eşine, Saime isminin tersten okunuşu olan ''Emias'' adlı bir şiir yazdığını söyledi.

Toptan, yazdığı ''Bir bulut mu idin, yoksa rüzgar mı?/ Birdenbire seni kaybediverdim/ Şaşırdım/ Karanlıklara doğru haykırdım/ Emias... Emias/ Ve sonra uzun bir sükut/ Aradan zaman geçti/ On yıl mı on beş mi bilmem/ Bir gün seni gördüm yolda geçerken/ Değişmiştin/ Saçların dağınık/ Gözlerin donuk/ Bir iç çektin derinden/ Mutsuzluğun yüzünden haykırıyordu/ Avaz avaz/ Emias'' dizelerini de okudu.

1972'de yedek subaylık yaptığı, hayatının en mutlu dönemlerinden birini geçirdiği Sarıkamış'tan çocuklarına; içinde edebiyat, sevgi, sanat, şiir, şarkı olan mektuplar yazdığını anlatan Toptan, mektupları yazdığında büyük kızı Tuğba'nın 2-2,5 yaşında, küçük oğlu Tunga'nın 1-1,5 yaşına olduğunu söyledi. Toptan, mektubu, 22 yıl sonra verdiğinde, kızının ağladığını dile getirdi.

Toptan, büyük torunu Batuhan'a da mektup yazdığını, küçük torunu Doruk'a da yazacağını söyledi.

-''FENERBAHÇE MAÇINA GİDECEĞİM''-

Toptan, futbola ilişkin sorulara da yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, İstanbul'da Fenerbahçe'nin Sevilla maçına gitmeyi teklif ettiğini anlatan Toptan, ''(Gidelim, bir-iki Fenerbahçeli'ye de nazire yapalım) dedim, şakalaştık, Sayın Başbakan ve Sayın Genelkurmay Başkanı'nı da kastederek'' dedi. Toptan, ancak ertesi günkü MGK toplantısı nedeniyle Gül'ün maça gidememesi üzerine, kendisinin de gitmediğini ancak Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ı aradığını ifade etti. Toptan, bundan sonraki Fenerbahçe maçına gideceğini söyledi.

Toptan, Sevilla-Fenerbahçe maçını izlediğini, o gece uykusuz kaldığını dile getirerek, ''10. dakikada sinirlendim, kalkıp yatayım dedim. Sonra seyrettim. Müthiş bir heyecandı, gurur duymamak mümkün değil. Takımlarımızın Avrupa'da yaptığı maçlarda, en çok etkilendiğim orada yaşayan insanlarımız, onların ruh hali beni etkiliyor, maçlarımızdan sonra bizim insanlarımız sokakta başka geziyorlardır'' diye konuştu.

TBMM Başkanı Toptan, Galatasaray'ın kongre üyesi olduğunu ifade etti.

Beşiktaş'ın şampiyon olmasına çok üzülmeyeceğini dile getiren Toptan, ''Epey zamandır da şampiyon olmadı. Beşiktaş, Sivas, Kayseri şampiyon olsun...'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious