Toptan: "Anayasa Mahkemesi istikrarı gözetmeli"

Toptan:
  • Giriş : 15.05.2008 / 00:08:00
  • Güncelleme : 14.05.2008 / 23:44:40

Toptan, Anayasa Mahkemesi'ne parti kapatmayla ilgili karar verirken ülkenin istikrarını gözetme çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Anayasa Mahkemesi'ne parti kapatmayla ilgili karar verirken ülkenin istikrarını gözetme çağrısı yaptı, ''İstikrarı gözetecek, endişeleri giderecek, herkesin 'oh' diyebileceği bir içtihat çıkmasını temenni ediyorum'' dedi.

Toptan, bugün bazı basın organlarına da yansıyan açıklamalarına ilişkin TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TBMM Başkanı Toptan, dünyanın demokratik bütün ülkelerinde Anayasa Mahkemelerinin yüksek mahkeme olma özelliğiyle çok büyük önem taşıdığını, ülkelerin geleceğine yön verdiğini söyledi.

Toptan, "Anayasa Mahkememiz, klasik olarak bilinen, açılan davanın kabulü veya reddi yönünde karar vermek yerine dava açılmasını değerlendiren ama istikrarın bozulmasına da engel olacak, herkesin düşünüp, tartışıp, kendi eksikliklerini bulacağı, yol ve yön gösterici bir içtihat ortaya koyabilir. Bunu, Türk hukukçuları, siyaset bilimcileri düşünsün diye ortaya atıyorum" dedi.

"Görev yükleyecek pozisyonda değilim"

Anayasa Mahkemesi'nin, bu tür davalarda hukuk kurallarının yanı sıra, istikrarı da gözetmesi gerekip gerekmediğinin sorulması üzerine Toptan, Anayasa Mahkemesi'ne görev yükleyecek bir pozisyonda olmadığını belirtti.

Toptan, Anayasa Mahkemesi'nin, görevini en güzel ve doğru şekilde yapacağından kuşkusu bulunmadığını ifade ederek, "Ben temenniyi dile getiriyorum. Anayasa Mahkemesi Türkiye'nin geleceğini de kurar. Dava açılması bir takım endişelerden, verilerden kaynaklanıyor, bir takım delillere dayanıyor. Sayın Başsavcı, mutlaka davayı açarken çok önemli bilgi belgeler bularak bu davayı açıyor. Anayasa Mahkemesi'nin önüne bunların takdiri için koyuyor. Bu süreçle ilgili benim değerlendirme yapmam söz konusu olamaz" dedi.

AKP hakkındaki dava

Anayasa Mahkemesi 31 Mart'ta AK Parti'nin kapatılması istemini içeren iddianamenin Abdullah Gül dışında kalan bölümünün kabulüne oybirliğiyle, Abdullah Gül yönünden de kabulüne oy çokluğuyla karar verdi.

AK Parti yetkilileri, parti hakkındaki kapatma davasında ön savunmayı 30 Nisan'da Anayasa Mahkemesi'ne sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious